Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Amerika’da İşsizlik Oranları Tarihi Seviyeye Ulaştı

FİNANS

9 Mayıs 2020 Cumartesi 23:02:51

Amerika’da İşsizlik Oranları Tarihi Seviyeye Ulaştı

Dünyanın en güçlü ülkesi olarak gösterilen Amerika Birleşik Devletleri(ABD) koronavirüs salgınına yenik düştü. Çalışma Bakanlığı tarafından paylaşılan verilere göre Amerika’da yaşanan işsizlik oranları tarihi seviyelere ulaştı. Birinci Dünya Savaşı’ndan beri bu oranlar görülmemişti.

ABD’de, 1 milyon 320 bini aşkın onaylanmış koronavirüs vakası söz konusu. Tüm dünya üzerindeki toplam korona virüsü verilerinin 3’te birine sahip olan ABD, sadece sağlık sektöründe ağır bir darbe almadı. Kısıtlamalar nedeniyle birçok işyeri kapatıldı, bu nedenle milyonlarca kişi işsiz kaldı. 1. Dünya Savaşı sonrası 1930’lu yıllarda görülen Amerika’nın yaşadığı Büyük Çöküntü adlı ekonomik krizi bile saf dışı bırakmış olan işsizlik oranları, büyük bir artış ile %3,5 oranından %14,7 oranına kadar yükseldi. Amerika’da sadece Nisan ayı içerisinde 20,5 milyon insan, işlerini kaybetti. Son 6 hafta içerisinde 33 milyondan daha fazla insan işsizlik yardımına başvuruda bulundu.

İşsizlik Oranları Rekor Seviyede

Amerika Birleşik Devletleri Çalışma Bakanlığı tarafından hazırlanan habere göre, Amerika ekonomisinde, sağlık sektörü de dâhil olmak üzere tüm sektörlerde gerileme söz konusu. Amerika Birleşik Devletleri Çalışma İstatistikleri Bürosu eski başkan, usta ekonomist Erica Groshen’e göre bu, tarihte eşi benzeri görülmemiş bir olay. Nisan başında hazırlanan raporlara göre salgının sonunda işsizlik %20 civarına yakın olacaktı. Ancak virüsün pik noktasını dahi bulmadığı bu günlerde işsizliğin %14,7 seviyesine ulaşmış olması demek, Amerika’da virüs sonrası beklenen işsizlik oranında büyük bir artış olması anlamına geliyor. Rapora göre aynı zamanda, patronların vermiş olduğu ek ödemelerde büyük bir düşüş gösterdi. Daha öncesinde kazancı arttıkça çalışanlarına maaş artışı yapıp bunu dilekçe ile Çalışma Bakanlığına bildiren patronlar, şimdi çalışanlarının maaşlarını düşürdüklerini ilan eden dilekçeler yolluyorlar.

%75 Koronavirüs Etkisi

Çalışma Bakanlığı aynı zamanda şu anda işsiz kalmış olan insanların 4’te 3’ünün, kendilerini, korona virüsü nedeniyle geçici olarak işten çıkarılmış olarak tasvir ettiklerini de bildirdi. Ancak ekonomistler salgının, geçtiği dönemde bile işletmelerde büyük değişikliklere yol açacağı konusunda uyardı. Örnek olarak, restoranlar açıldığı zaman, alınacak müşteri sayısında bir limit olacak, bu da gerekli olan işçi sayısını düşürecek. Bu uygulama devam ettiği sürece, her gün en az bir işletme daha bir daha kepenk açamayacak duruma ulaşacak.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı