Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Amerika tarihi bütçe açığı rekoru kırdı! Süper güç düşüyor mu?

FİNANS

16 Temmuz 2020 Perşembe 17:12:21

Son Güncelleme: 16/07/2020 14:17:16

Amerika tarihi bütçe açığı rekoru kırdı! Süper güç düşüyor mu?

Çin’de başlayarak dünyaya yayılan Covid-19 salgını, Amerika Birleşik Devletleri’ni ağır vurdu. Hastalığı kontrol altına alamayan ABD, ekonomik olarak çöküşüne devam ediyor. Açıklanan Haziran ayı verilerine göre ABD tarihinin en büyük bütçe açığını verdi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bütçe açığı açıklandı. Açık bu ayki veriler birlikte 864 milyar dolara çıktı. Amerika Birleşik Devleti’nde Trump hükümeti birçok konuda eleştiriliyordu. Orta ve düşük sınıfa mensup halk sıkıntılar yaşamakta ve ülkede ise işsizlik gün geçtikçe artırıyordu. Ülkede son yaşanan siyasal merkezli olaylar da ülkeyi sadece psikolojik anlamda değil aynı zaman da ekonomik anlamda da sarsmıştı. Tüm bunların ardından ise Amerika’da 2020 mali yılının haziran dönemine dair cari denge açıklanmasıyla birlikte Amerika tarihindeki bütçe açığı rekoru kırıldı.

TARİH REKOR KIRILDI

Amerika Birleşik Devletleri federalhükümetinin haziran ayına dair bütçe veriler de açıklandı. Haziran ayıyla birlikte ise hükümetinbütçe açığı 86 milyar dolara yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyene çıktı. Tarih rekor ise kırıldı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 2020 mali hesaplarının haziran ayına dair olan verileri açıklandı. Haziran ayına dair toplam bütçe açığı ise 2,7 trilyon dolar olarak kaydedildi.

Amerika Birleşik Devleti Hazine Bakanlığı 2020 haziran ayına dair bütçe dengesi raporunu paylaştı.

Paylaşılan rapora göre 1 Ekim 2019 başlangıç tarihi olan ve 20 Eylül 2020 ise bitiş tarihi olacak 2020 mali yılının haziran ayına dair federalhükümetin bütçe açığı açıklandı rakamlar ise 864 milyar dolara ulaşmış durumda. FederalHükümeti 2019 yılında ise aynı döneminde sadece 8,4 milyar dolar bütçe açığı vermişti.

Bu sürece dair bütçe dengesine ilişkili olarak piyasa beklentileri de bütçenin 863 milyar dolar açık vermesi yönündeydi. Bütçe açığı mayıs ayında ise 398,7 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

Bütçe açığının haziran döneminde görülen tarihi artışında ise ana sebep olarak korona virüsü olarak bilinen Covid-19 salgınının olumsuz etkilerine karşı alınan ekonomik önlemler, destek paketleri ve salgına karşı her anlamda gerçekleştirilen mücadele için yapılan harcamalar görülmekte. Bunların yanı sıra ülke genelinde vergi gelirlerindeki azalış da yine önemli bir etken oldu.

GELİRLER DE AZALIŞ VAR

Bahsi geçen haziran döneminde ise 2019 yılını aynı ayına göre hükümetin harcamaları katlanarak artmış durumda. 2019 yılının haziran ayına kıyasla hükümetin harcamaları %223 arttı ve 1,1 trilyon dolara yükseldi. Gelirler ise aynı şekilde azaldı. %28 gelir azalışıyla birlikte hazineye 2019 yılına göre 240,8 milyar dolar daha az nakit girdi.

Ülkede 2020 mali yılının haziran ayı itibariyle ise genel bütçe açığı toplamı 2,7 trilyon dolara ulaşmış durumda. Bahsi geçen açık ise 2019 yılının aynı döneminde sadece 747,1 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

2020 mali yılının ilk dokuz ayındaki harcamalar ise 2019 mali yılının ilk 9 ayındaki harcamalara kıyasla %49 artmış durumda bu da 5 trilyon daha fazla harcama anlamına geliyor. Öte yandan gelirler de ise %13 azalış görülmekte bunun anlamı ise geçen yıla göre hazineye 2,2 trilyon daha az nakit girişi yaşandı.

Amerika Birleşik Devletleri korona virüsü salgınıyla mücadele için u zamana kadar hayata geçirdiği teşvik paketlerinin toplam değeri ise 3 trilyon dolar bandının üzerinde.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı