Amerika seçimleri yaklaşıyor! ABD Ekonomisi en yakın 2022 yılında toparlanacak
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Amerika seçimleri yaklaşıyor! ABD Ekonomisi en yakın 2022 yılında toparlanacak

FİNANS

30 Eylül 2020 Çarşamba 19:12:06

Son Güncelleme: 30/09/2020 18:14:04

Amerika seçimleri yaklaşıyor! ABD Ekonomisi en yakın 2022 yılında toparlanacak

Amerika’daki Ulusal İşletme Ekonomistleri Birliği 235 üyesini de kapsayacak bir anket çalışması yürüttü. Yürütülen anket çalışmasının sonuçları dikkatle alındığında ise, ekonomistlerin yarısı gayri safi milli hasılanın korona virüsü vurmadan önceki döneme geri dönüşü için en iyi ihtimal olarak 2022 yılını göstermekte.

Ankete katılım gösterenlerin %40 oranına yakın bir kısmı ise Amerikan hükümetinin korona virüsüyle mücadele de yeterli ekonomik önlemlerin alınmadığını düşünüyor. En göze çarpan sonuçlardan biri ise Ulusal İşletme Ekonomistleri Birliği’nin üyelerinin %62 oranına yakın bir kısmının kasım döneminde olacak başkanlık seçimlerinde Joe Biden’in seçilmesinin Amerikan ekonomisinin büyümesi açısından daha iyi sonuç vereceğini düşünmesi.

Amerikalı ekonomistlerin yorumlarına bakıldığında ise Amerika’nın uzun süre boyunca ekonomisinin durgunluktan çıkmayacağını vurgulamaktalar. Ulusal kanallarda yer alan haberlere göre Ulusal İşletme Ekonomistleri Birliği üyelerinin yarısına yakın bir kısmı 2022 yılına kadar gayri safi hasılanın salgın öncesi dönemdeki rakamlarına dönmesini beklememekte.

Uzmanların büyük bir bölümü de iş piyasasında düzelmenin 2022 yılının şubat döneminden önce olmayacağı fikrinde.

Ulusal İşletme Ekonomistleri Birliği üyelerinin büyük bir kısmı ise Amerikan ekonomisinin toparlanma belirtisi gösterdikten sonra tekrar düşme geçme ihtimamlının çok fazla olduğu belirtiliyor. Ulusal İşletme Ekonomistleri Birliği tarafından paylaşılan veriler ise ağustos döneminde 235 üyesiyle gerçekleştirdiği anketin sonuçları.

1 TRİLYON DOLARDAN FAZLA YENİ PAKET BEKLENTİSİ

Trump’ın başkanlığındaki Amerikan hükümeti korona virüs salgını ardından halk için oldukça büyük yardım paketleri duyurmuştu. Fakat ekonomi uzmanları bu konuda da fikir ayrılığına sahip. Ulusal İşletme Ekonomistleri Birliği’nin anketine katılan uzmanların %40 oranı açıklanan yardım paketlerine karşın hükümetin yeterince önlem almadığını ileri sürmekte. %37’lik bir kısım ise salgına karşı yapılan ve alınan önlemlerin yeterli olduğunu düşünmekte. Geriye kalan %23’lük kısım ise hükümetin gereğinden fazla destek paketi açıkladığını düşünüyor.

Amerikan Kongresi ise yeni çıkacak teşvik paketini tamamlamış değil fakat Ulusal İşletme Ekonomistleri Birliği üyelerinin büyük bölümü paketin sağlık sigortası ve küçük işletmeler için yürürlüğe giren maaş koruma programının devamı olması gerektiğini düşünmekte. Ekonomistlerin büyük bir kısmı da açıklanması beklenen yeni ekonomik paketin büyüklüğünün 1 trilyon dolardan fazla olmasını öngörüyor.

EKONOMİDEKİ AÇIK ŞU AN İÇİN SORUN DEĞİL

Anketteki diğer bir çarpıcı ayrıntı ise kasım ayında yapılması beklenen Başkanlık seçimleri ile ilgili. Ulusal İşletme Ekonomistleri Birliği üyelerinin %62 gibi ağır bir çoğunluğu Demokratların aday gösterdiği Joe Biden’ın seçilmesinin Amerika ekonomisinin büyüme rakamları göze alındığından daha iyi olacağını düşünmekte.

Ekonomistler ise yine başkan kim olursa olsun hükümetin önünde üç büyük sorun olduğu konusunda hemfikir. Bahsedilen sorunlar ise; korona virüsü ile mücadele, ekonomik iyileşme ve sağlık politikası

Amerikan ekonomisindeki açık ise büyümeye devam ediyor. Açığın bu hızla büyümesindeki hükümet kanadından gelen aşırı harcamaların da etkisi olmakta. Fakat Ulusal İşletme Ekonomistleri Birliği üyelerine krizin atlatılması için teşviklerin devamı gerekli. Bu sebeple de şu an ekonomide oluşan açığın bir endişe olarak görülmemesi konusunda birleşmiş durumdalar.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı