Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Amerika Çin’e yaptırım uygulayacak mı? Çin hazırlıklara başladı

FİNANS

10 Temmuz 2020 Cuma 17:25:27

Amerika Çin’e yaptırım uygulayacak mı? Çin hazırlıklara başladı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Çin arasındaki gerginlik devam ederken, Çin bankaları olası yaptırım uygulamalarına karşı hazırlıklarına başladılar. Wuhan kentinde ortaya çıkan Covid-19 salgını sonrasında Amerikan Başkanı Donald Trump virüsü ‘Çin virüsü’ olarak adlandırmıştı.

Çinli bankalar kendini Amerika’nın olası yaptırım kararlarına karşı hazırlamaya başladı. Amerika Birleşik Devletleri’nin Çin bankalarına karşın ihtimal dahilinde olan yaptırımları sebebiyle Çinli bankalar savunma stratejisine geçmiş durumda.

Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasındaki soğuk savaş ve ekonomik yaptırımları bir süredir devam etmekte. Küresel ve siyasi alanda yaşanan gelişmeler de yine ekonomik alandaki gerilen ipleri daha çok geriyor. Son olarak ise “korona virüsünden” Amerika Başkanı Donald Trump’ın Çin hükümetini suçlu tutması ve “Çin virüsü” olarak ırkçı yaklaşması da gerginlik yaratmıştı.

Amerika ise Çin hükümetine karşı olan tavrını yumuşatmamakla birlikte gerginlik gün geçtikçe tırmanmaya devam etmekte. Amerika’nın Çin bankalarına karşın yapacağı olası yaptırımlar içinse Çin bankaları hazırlığa geçmiş durumda.

Çinli bankalar yaptırım ihtimaline hazırlanıyor

Birçok kaynaktan toplanan verilere göre ise en sıkı yaptırım tahminlerine göre Bank of China ve ICBC (Industrialand Commercial Bank of China) hazırlıklarına başlamış durumda. Bu iki banka şu an için Amerikan doları veya dolar uzlaşı erişimlerine olan bağlantıların kesilmesi durumunu bile ihtimal dahilinde tutup hazırlıklarına ona göre şekil vermekte.

Öte yandan bir diğer dev Çin bankası olan Agricultural Bank of China (AgBank) ise çeşitli senaryolara karşı yine hazırlık içinde. Banka göre Bank of China ve ICBC bankalarına kıyasla daha hafif senaryolar üzerinde dursa da kendini her ihtimale karşı hazırlamakta. AgBankolurda müşterilerinin Amerika tarafından kara listeye alınması durumunda neler yapılacağı konusunda hazırlık yapıyor.

Çinli bankalar ise şu an için en iyisi umduklarını fakat en kötüsüne de hazırlanmakta olduklarını dile getirdi. Bankalar yine işlerin nasıl sonuçlanacağını kestirmenin mümkün olmadığını dile getiriyor.

Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi ve Senatosu ise tartışmalar yaratan eski İngiliz kolonisi Hong Kong’un özerkliğini sınırlamakta olan yasanın onayının ardından yeni bir düzenlemeye oy birliği ile karar verdi. Düzenleme ise şu an için Amerika Devlet Başkanı Donald Trump tarafından imzalanmadığı için yasal olarak yürürlüğe konulmadı.

Yeni düzenlemeyle birlikte ise Hong Kong’un özerkliğini tehdit eden Çinli yetkililer ve diğer bireylerin dışında onlarla iş yapan finansal kurumların aleyhine de yaptırımlar uygulanması gündemde. Fakat yaptırımların içeriği hakkında ise düzenleme de herhangi bir bilgi yer almamakta.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı