Amerika başkanlık seçimleri Türkiye'yi nasıl etkileyecek? Biden seçilirse TL değer kaybedecek
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Amerika başkanlık seçimleri Türkiye’yi nasıl etkileyecek? Biden seçilirse TL değer kaybedecek

FİNANS

10 Ekim 2020 Cumartesi 09:12:11

Son Güncelleme: 09/10/2020 19:48:47

Amerika başkanlık seçimleri Türkiye’yi nasıl etkileyecek? Biden seçilirse TL değer kaybedecek

Dolar ve Euro olmak üzere birçok döviz kurunda Türk lirası değer kaybetmeye devam ediyor. Hal böyle olunca da vatandalar ve yatırımcılar tarafından sık sık dolar ve döviz kurları kontrol edilir oldu. Amerika başkanlık seçimleri yaklaşırken dünyanın en büyük yatırım uzmanlarından JP Morgan, TL/USD değerini yakından ilgilendiren açıklamalarda bulundu.

Yatırım yapan vatandaşlar ya da yakınlar da dolar almayı düşünen neredeyse her vatandaşımız yeni güne kuru kontrol etmekle başlıyor.

JP MORGAN işe yakında zamanda dolar hakkında yani tahminlerini açıkladı. Güne dolar kuru 7,90 Türk lirası ile başlarken Euro ise 9,30 bandını aştı ve rekor tazeledi. Amerika merkezli dev yatırım bankası JP MORGAN işe Türk lirasını yakından ilgilendirecek çarpıcı değerlendirmeler de bulundu. Unlu yatırım bankası Amerika’da yakında yapılacak olan başkanlık seçimlerinin ve bu seçimlerin sonuçlarının Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin para birimlerini yakından etkileyeceğini belirtti. JP MORGAN bu etkilere karısında oluşabilecek 4 farklı senaryoyu paylaştı.

 EN ÇOK TÜRK LIRASI KAYBEDECEK

JP MORGAN eğer aday olan Biden’ın seçilmedi durumunda en çok değer kaybedecek para birimlerinin Türk lirası ve Rus rublesi olacağını paylaştı.

Öte yandan 2020 yılına Dolar-Türk lirası 5,94 ile başlamış ve o zaman için bu rekor bir seviye olarak görülmüştü. İnişli çıkışlı şehirlerden sonra ise bugün Dolar-Türk lirası kuru 7,94 ile yeni bir rekor gördü. Hal böyle olurken Amerika merkezli uzman bir yatırım bankasından Türk lirasının geleceğine dair çarpıcı değerlendirmeler yatırımcıların ilgisini çekti.

4 FARKLI SENARYO

Amerika merkezli yatırım bankası yapılacak olan Amerikan seçimlerinde Joe Biden’ın kazanması durumunda bundan en çok etkilenecek olan ülkelerin başında Türkiye ve Rusya geldiğini açıkladı. 3 Kasım tarihinde yapılacak olan seçimler ise Türk lirasının geleceğini oldukça yakından ilgilendiriyor.

Yayımlanan raporda ise olası 4 farklı senaryodan bahsedildi. İlk senaryoya göre Başkan adayı Joe Biden seçiliyor başkanlık için seçiliyor ve partisi olan Demokrat Parti aynı zamanda Senato’da çoğunluk kazanıyor. Bu olasılığın gerçekleşmesi sonucunda ise en olumlu değeri kazanan para birimleri ise şu şekilde olması bekleniyor;

  • Çin yuanı
  • Meksika pesosu ve
  • Güney Afrika Randi

Bu senaryodan en olumsuz etkilesek olan para birimleri ise sırasıyla;

  • Türk lirası ve
  • Rus Rublesi

Yine bu senatoda Rus ve Türk tahvillerinde de kayıplar yaşanacak fakat öte yandan Meksika, El Salvador, Jamaika ve Dominik Cumhuriyeti.

IKINCI SENARYO

Bu senaryoda da Başkan adayı Joe Biden’ın seçimleri kazanacağı fakat senatoda çoğunluğunu yakalamayacağı yönünde. Bu senaryo sonucunda da kaybeden ve kazananpara birimleri aynı. Türk lirası ise en çok değer kaybedecek pozisyonda.

TRUMP SECILIRSE TÜRK LİRASI KAZANÇLI OLACAK

Amerikan merkezli yatırım uzmanı JP Morgan’a göre Donald Trump’ın 3 Kasım tarihinde seçilmesi ve Senatoda çoğunluğu kazanması durumunda kazanan para birimleri Türklirası ve Rus rublesi olacak. Kaybeden para birimleri ise Çin yuanı ve Meksika pesosu olarak belirtildi.

SON SENARYO

SON senaryoda ise sandıktan belirsizlik çıkması ve sonucun mahkemece belirlenmesi yer alıyor. Bu olasılıkta ise kaybetmesi beklene para birimlerinin başında Güney Afrika Randi ve Meksika pesosunun olması bekleniyor. Kazanan bir para biriminin ise olması pek söz konusu değil.

S400, SURIYE, DOĞU AKDENIZ…

Yine aynı raporda JP Morgan, Joe Biden’ın seçilmesi halinde Amerika ile Türkiye arasında S400, Suriye ve Doğu Akdeniz konuları nedeniyle gerilimlerin tırmanabileceğini ve bu olasılığın da Türk lirası ve Türk varlıkları için olumsuz olduğunu açıkladı.

Aynı raporda son olarak olası değerlendirmelere dair Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri’nin NATO müttefiki olmasına rağmen aralarında çözülmemiş birçok sorunun olduğunu ve bunların da işlerinde gerilimi artıracağını vurguladı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı