Alman Esnafının Yüzü Gülüyor! Almanya Hükümeti Esnafına Yardım Eli Uzattı  
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Alman Esnafının Yüzü Gülüyor! Almanya Hükümeti Esnafına Yardım Eli Uzattı  

FİNANS

7 Aralık 2020 Pazartesi 13:39:36

Alman Esnafının Yüzü Gülüyor! Almanya Hükümeti Esnafına Yardım Eli Uzattı  

Almanya’da 2 Kasım tarihinden beri uygulanan sıkı önlemler kapsamında iş yerini kapatan esnafı ve serbest meslek erbabını kişileri mutlu eden gelişmeyi hükümet duyurdu. Bu durumda sıkıntılı durumda olan başvurusu tamamlanmış olan işletmeler ocak ayından itibaren yardımlarını alacak.

FEDERAL Meclis’e sunulan soru önergesini yanıtlayan hükümet, kepenk kapatmak mecburiyetinde kalan esnafa yapılacak olan yardımlar için alınan başvurulardan yaklaşık olarak %75’inin incelenmesinin bittiğini  ve onaylandığı belirtildi. Onay almış olan başvuru sahiplerine ocak ayından itibaren ödemeleri yapılmaya başlanacak. Hür Demokrat Parti (FDP) Meclis Grubu tarafından federal hükümetin yanıtlaması talebi Federal Meclis’e sunulan soru önergesini hükümet adına Federal Ekonomi Bakanlığı yanıt verdi. Başvuruların onay aldığını da bakanlık cevabında belirtti. Yanıtlanan yardım talebi onay almış olan başvuru sahiplerine 2021 Ocak ayından itibaren de ödemelerin yapılacağı kaydedildi.

BAŞVURULAR 31 OCAK’A KADAR YAPILABİLECEK

Kasım ayında uygulamaya konulan kısıtlamalar kapsamında işletmesi ciro kaybına uğramış olan işletme sahiplerine ve serbest meslek erbabı kişilere  31 Ocak tarihine kadar yardım başvurusu yapmaları için süre verilmişti. 31 Ocak’a kadar başvuru yapan işletme sahiplerine ise geçen yılın aynı zamanlarında cirolarının %70 ile %75 oranında yardım yapılacak. Yapılacak olan yardımda işletmede çalışan sayısı da göz önüne alınacaktır. Almanya Hükümeti işletme sahiplerine 5 bin euro yardım ile 10 bin euro avansı ise kasım ayından beri ödemekte.

Başbakan Angela Merkel, kısıtlamaların gerçek hayata geçirilmesinden sonra yaptığı açıklamada pandemiden dolayı gelir kaybına uğrayan esnafın iflas etmesini önlemek amacı ile  mali yardımda bulunulacağını duyurmuştu. Merkel, yardımın Alman ekonomisinin ve istihdamın negatif yönde etkilenmemesi amacı ile yapıldığının da vurgulamıştı. Federal Ekonomi Bakanı Peter Altmaier de pandemi krizinin  işletmeler üzerindeki olumsuz etkisini azaltmak için vergi oranlarının azaltılması üzerinde çalışıyor. Başbakan Merkel ve 16 eyaletin başbakanları tarafından 28 Ekim’de yapılan toplantıda sıkı önlemlerin uygulanması için karar almıştı. 2 Kasım tarihinden itibaren uygulanmakta olan sıkı önlemler kapsamında, alınan karar neticesinde sergi, tiyatro, sinema, konser, spor, kozmetik, masaj ve güzellik salonları kapatıldı. Sauna, yüzme havuzları ve nargile barlar kapatıldı. Barlar, kafeteryalar ve restoranların ise masalara servisi yasaklandı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı