Alman turistler ekonomiye can suyu oldu!
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Alman turistler ekonomiye can suyu oldu!

FİNANS

6 Ağustos 2020 Perşembe 21:12:40

Son Güncelleme: 06/08/2020 20:16:07

Alman turistler ekonomiye can suyu oldu!

Coronavirüs salgını turizm sektörüne ağır bir darbe indirmişti. Tatil sezonunun açılması ve dövizde yaşanan artış sonrasında Alman turistler ekonomiye can suyu oldu.

Uzun bir dönemdir seyahat sektörü yasakların ve korona virüsü tedbirleri kapsamında alınan yasaklamaların kalkmasını beklemekteydi.

Almanya’nın 4 şehir için aldığı karar ile birlikte turizm sektörü biraz da olsa moral buldu.

Ayrıca Almanya’nın aldığı bu karar ile birlikte başta Avrupa Birliği üye ülkeleri olmak üzere de küresel anlamda oluşan Türkiye algısının olumlu yönde etkilenmesi ve bu sayede turizm alanında sınırlı da olsa yeni bir hareketlilik umudu doğdu.

Şimdiye kadar oranlara bakıldığında ise 2020 yaz turizm sezonunda sadece otellerin dörtte bir oranındaki bir kısmı açılış yapabildi.

Öte yandan turizm sektörünün beklediği bu Almanya hükümetinin aldığı karar ile birlikte biraz olsun sektöre moral geldi ve bu yaz sezonuna karşı beklentiler de yükseldi.

Bir önceki akşam açıklaması yapılan karar ile birlikte Almanya Dışişleri Bakanlığı, küresel korona virüs salgını sebebiyle ülkemize karşı uygulamakta olduğu seyahat sınırlamalarını Antalya, İzmir, Aydın ve Muğla illeri için kaldırdığını basına duyurdu.

Öte yandan pek çok turizmcilik tesisi kısa süreliğine açılmış ve Avrupa’daki turizmin öncüsü olarak bul edilen Almanya’daki kararı beklemekteyken Rusya pazarından heyecanlı bir haber geldi.

Rusya ile 10 Ağustos itibari ile başlayacak olan charter uçuşlarla birlikte turizmde sektöründe canlılığın artması beklenmekte.

Turizm sektörü ise 2019 yılında 7 milyon üzerinde Rus turisti ağırlamış ve öte yandan 5 milyonun üzerinde de Alman turist gelmişti. Turizm sektörü ise alınan bu kararları geç fakat yerinde olarak değerlendirdi.

Öte yandan Türkiye Otelciler Federasyon Başkanı Sururi Çorabatır ise konu hakkında değerlendirmelerde bulundu ve kararın kesinlikle turizm sektöründeki haraketliliği ciddi bir oranda arttıracağını belirtti. Bu yıl amaçlarının kazanç elde etmek değil yaşanacak b canlılık ile birlikte sektörü ayakta tutmanın ve yetişmiş olan turizm emekçilerini kaybetmemek olduğunu belirtti.

Çorabatır ayrıca uyarılar da bulunarak, otellerimizde fazlaca önlem alındığını fakat gelecek misafirlerinde küresel korona virüsüne karşın tedbirlerini mutlaka almasını belirtti ve İspanya örneğinden bahsetti. İspanya örneğinin herkese ders olması gerektiğini işaret ederek salgın sürecinin başından beri canla başla çalışmakta olan sağlık emekçilerimizin göstermiş olduğu çabaları boşa çıkartmamalıyız yorumunda bulundu.

GEÇ AMA OLUMLU

Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Müberra Eresin ise konu hakkında değerlendirme yaptı ve alınan bu kararların geç faka beklene ve moral veren kararlar olduklarını belirtti. Eresin, Avrupa Birliği’nin dinamosu olarak gösterilen Almanya’nın aldığı kararın diğer ülkelerdeki Türkiye algısını da olumlu şekilde etkileyeceğini belirtti.

Konu hakkında değerlendirme yapan bir diğer isimde Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Erkan Yağcı odu. Erken Yağcı ise Türkiye’nin hijyen ve sertifika aşamalarında yaptığı eylemlerin bu kararın alınmasında hayati rol oynadığını belirtti. Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği olan POYD Başkanı Ülkay Atmaca ise Almanya’nın Antalya’yı özlediğini ve Antalya’nın da Almanları çok özlediğini belirtti.

ALMANLAR TESTİNİ YAPTIRIP UÇAĞA ÖYLE BİNECEK

Alman hükümeti tarafından alınan kararlarla birlikte Türkiye’den Almanya’ya dönecek olan tüm turistler en erken 48 saat önce korona virüs testini yaptırmış olacak ve yanlarında testin PCR negatif çıktısını da bulundurmaları istendi.

Bu aşamada ise organizasyon ile ilgili uluslararası havaalanlarında test merkezlerinin hızlı bir şekilde kurulduğunu aktaran Çorabatır, sistemden bahsetti ve şu bilgileri paylaştı;

Çorabatır 2 bin Euro ila 7 bin Euro arasında olan giderler için 13 Euro veya 23 Euro değerinde bir sigorta ile tedavi limit sigortası da yaptırılabileceğini açıkladı.

Seyahat acenteleri ise konu hakkında yabancı turistleri bilgilendirmekte. Aynı zaman da yabancı turistler bu tür bilgilere internet aracılığı ile de kolaylıkla ulaşabilmekte. Ayrıca belirtilen oranlar bakıldığında ise Çorabatır dönüş öncesi olan test yaptırma zorunluluğunun yabancı misafirler için oldukça düşük bir rakam olduğunu da belirtti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı