Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Alman İhracatında Son 30 Yılın En Düşük Rakamları Görüldü

FİNANS

8 Mayıs 2020 Cuma 19:29:29

Alman İhracatında Son 30 Yılın En Düşük Rakamları Görüldü

Almanya ihracatı salgından etkilenmeye devam ediyor. Yeni tip korona virüsü olarak bilinen Kovid-19 Alman ihracatına son 30 yıl içinde görülen en düşük darbeyi vurdu. İşte açıklanan rakamlara göre Alman Ekonomisi’nde yaşanan gelişmeler.

Alman ihracatı korona virüs salgının da etkisiyle son 30 yılın en düşük seviyesini gördü. Kovid-19 salgını sebebiyle Almanya ihracatı sadece mart ayında %11,8 oranında geriledi. Bu sert ve kritik düşüş ise Almanya’nın 1990 Ağustos yılından beri yüzleştiği en düşük seviye.

Almanya Federal İstatistik Ofisi ise verilerini paylaştı. Paylaşılan verilere göre ise, ülke çapında mevsimsellikten ve takvim etkilerinin etkisinden arındırılmış ihracat oranının ise mart ayında şubat ayına oranla, düşüş yaşadığı gözlemlendi. Düşüş oranı ise %5 beklenirken, %11,8 oranıyla beklenilenlerin çok üstünde gerçekleşti. Bu düşüş ise, Almanya ekonomisine 99,2 milyar avroya sebep oldu. Alman ekonomisinde yaşanan bu sert düşüş ise, 1990 Ağustos yılından beri görülen en sert düşüş olarak kayıtlara geçti.

Alman Ekonomisinde Tarihi Düşüşler

Alman ekonomisinde ise ithalatta %5,1 düşüş yaşandı. Bu düşüş sonucu ise ithalatta Alman Ekonomisi 86,5 milyar avro geriledi. Mart 2019’a göre ise ihracat %7,9 ve ithalat da %4,5 düşüş yaşandı. Almanya’nın dış ticaret fazlası ise 22,3 milyar avrodan ise 17,4 milyar avroya düştü.

Alman ekonomisi ise Mart ayınca ihracatının önemli bir bölümünü Avrupa Birliği ülkeleriyle yaptı. AB ülkeleriyle yaptığı ihracattan ise 55,6 milyar avro gelir kazanırken, ülke dış alımının ise 48,7 milyar avrosu Avrupa Birliği’nden geldi.

2019 yılının mart ayına göre kıyasla ise Avrupa Birliği ülkelerine yapılan dış satım %11 oranında ve yine aynı ülkelerden alınan dış alım ise %8 oranında azaldı.
Almanya Merkez Bankası tarafından paylaşılan veri tablosunu göre ise, Almanya’nın martta cari işlemler fazlası ile 2019 yılının aynı ayına göre &.5 milyar avro düşüş yaşadı. Ülkenin cari işlemler fazlası ise bu yıl 24,4 milyar avro olarak gerçekleşti.

ÇİN’E İHRACAT ORANI DA DÜŞÜŞ YAŞADI

Alman ekonomisi ise 2020 yılının ilk üç ayındaki toplam ihracatı ise geçen yılın aynı dönemine kısayla %3,3 azaldı. Düşüş sonrası 324,9 milyar avro kayıp yaşanırken, ithalat ise %2,9 azaldı ve 273,1 milyar avro düşüş meydana geldi. Federal İstatistik Ofisi verilerine göre ise, ülkenin en önemli ticaret ortağı olarak görülen Çin’e olan dış satımı ise yine geçen senenin mart ayına kıyasla geriledi. Dış satım %9,5 gerilerken gelir ise 7,5 milyar avro bandına düştü. Almanya’nın Çin dış alımı ise %5 düşüşle 8 milyar avro civarında oldu.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı