Alman ekonomisi tarihi daralma yaşıyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Alman ekonomisi tarihi daralma yaşıyor

FİNANS

30 Ağustos 2020 Pazar 11:12:04

Son Güncelleme: 29/08/2020 01:27:25

Alman ekonomisi tarihi daralma yaşıyor

Avrupa’nın en güçlü ekonomilerinden birine sahip olan Almanya, tarihi seviyede daralma yaşıyor. Ülkenin bütçe açığı son verilere göre 51,6 milyar euro seviyelerine ulaştı.

Çin’de kendini ilk defa gösteren ve sonra da küresel anlamda dünyaya yayılan korona virüs birçok alanda hayatlarımızı etkiledi. Alınan önlemler ve tedbirler neticesinde sosyal yaşantımız değişmiş ve alışkanlıklarımızdan vazgeçmiştik. Sağlık anlamında ise önemli harcamalar yapılmış, sağlık çalışanları uzun mesailer altında çalışma zorunda kalmıştı. Fakat korona virüsü sadece sağlık ve sosyal anlamda değil ekonomik anlamda da hayatlarımı etkiledi. Virüse bağlı çıkan harcamalar ve dolaylı yoldan virüs kaynaklı problemler nedeniyle küresel ekonomi oldukça darbe aldı ve küçülmeye gitti. Hem küresel ekonominin küçülmesi hem de ülkelerin korona virüsüne karşı mücadelesi sonucu ekonomileri oldukça etkilendi. Alman Ekonomisi de Avrupa Ekonomisi ’de bu olumsuz etkilerden payını almış durumda.

Virüs yayıldıktan bir süre sonra ise merkez noktası Çin değil Avrupa olmuştu. Avrupa ülkelerinin ise virüsten büyük darbe alması Birliğe oldukça zarar verdi. Bu zararlardan birini Avrupa Birliği’nin en iyi ekonomisi olarak görülen ülkelerden biri Almanya aldı.

Korona virüsü küresel salgını her ekonomiyi sarsmaya devam ediyor. Avrupa Birliği’nin en büyük ekonomilerinden biri olan Alman ekonomisi 2020 yılının ikinci çeyreğinde %9,7 oranında daralma yaşadı.

TARİHİ KÜÇÜLME

Alman ekonomisi 2020 yılının ikinci çeyrek döneminde %9,7 daraldığını açıkladı. Açıklanan küçülme oranları ise, çeyreklik dönemlerinin kayıt altına alınmaya başladığı 1970 yılından beri yaşanan en keskin küçülme.

İkinci çeyrek verilerini açıklayan Alman ekonomisi tarihi bir daralma ile karşı karşıya. Avrupa’nın en büyük ekonomisi konumunda olan Almanya basına yaptığı açıklamalarda söz konusu süreç boyunca %9,7 daraldığını açıkladı.

İHRACAT YÜZDE 20,3 AZALDI

1970 yılından bu yana çeyreklik dönemlerin hesapları kayıt altında tutulan Alman ekonomisinin daha önce bu kadar keskin ve sert bir küçülme yaşamadığı kaydedildi.

Mevsimlikten arındırılmış olan tüketici harcamalarının ise 2020 yılının ikinci çeyrek döneminde %10,9 oranında azaldığı da paylaşılan diğer bir bilgi oldu. Alman ekonomisinde yaşanan düşüşler ise bunlarla sınırlı değil ekonomide daha birçok kalemde daha düşüşler yaşanmakta.

Yine 2020 yılının ikinci çeyrek döneminde sermaye yatırımları %19,6 oranında gerildi öte yandan ihracat ise %20,3 gibi yüksek bir değerde düşüş gösterdi.

İnşaat sektörü ise Alman ekonomisinin büyümesindeki yapı taşlarından biri olarak değerlendirilmekteydi. Fakat inşaat sektöründe de %4,2 oranında düşüş meydana geldi.

YILLAR SONRA BÜTÇE AÇIĞI: 51,6 MİLYAR EURO

Korona virüs küresel salgınının ise Alman ekonomisi üzerindeki tahribatı ağır oldu. Bunun yanı dışında salgınla mücadele içinde Alman Parlamentosu hükümet tarafından sunulan 217,8 milyar Euro değerindeki yeni teşvik paketini de onayladığını duyurdu. Parlamento dışında ise korona virüse dayalı desteklerin devamı için yıl boyunca “borç freni” askıya alındı.

Alman İstatistik Ofisi, yıllarca dengeli şekilde bütçesinde fazlalık oluşan ekonominin 2020 yılının ilk yarısında 51,6 milyar Euro açık verdiğini de bildirdi.

Paylaşılan bu veriler ise Avrupa Birliği’nin Maastricht kriterlerine göre değerlendirilince ekonomik çıktının %3,2 oranı kadar bir açık demek.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı