Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Alman Ekonomisi Salgın Sonrasında Yüzde 2.2 Küçüldü

FİNANS

18 Mayıs 2020 Pazartesi 19:06:42

Alman Ekonomisi Salgın Sonrasında Yüzde 2.2 Küçüldü

Dünyanın en büyük ekonomileriden birine sahip olan Almanya, koronavirüs salgını sonrasında ekonomisinde yüzde 2.2 küçülme yaşadı. Açıklanan ilk çeyrek verilerine göre son 10 yılın en büyük düşüşleri gözlemlendi. Yaz aylarının yaklaşması, bulaş oranının düşmesiyle birlikte Alman Hükümeti, üretimi arttırarak turizm avantajını kullanmak istiyor.

Açıklanan resmi rakamlara göre, Almanya ekonomisi bu yılın ilk üç ayında koronavirüs salgının resesyona sebep olmasıyla %2,2 küçüldü.Salgına karşı sert ve yerinde önlemler alınsa da Almanya’da salgının yarattığı ekonomik çalkantıdan kaçmayı başaramadı. Ülkede salgın kaynaklı toplamda 176.369 vaka göründü ve 8 bine yakın ise ölüm yaşandı. Fakat alınan tedbirler ve virüsün yarattığı ekonomik darbe sonucunda ülkede 2009 finansal krizinden bu yana en büyük çeyreklik düşüş yaşandı. Federal İstatistik Ofisi Almanya’nın aldığı sıkı önlemlerden bu yana normalleşme sürecine adım atmaya başlamasıyla yeni verilerini açıkladı. Açıklanan verilere göre 2009 yılından bu yana ilk çeyreklikteki en büyük düşüş yaşandı.

Öte yandan normalleşme süreciyle birlikte ülkede dükkanlar yeniden açılıyor, öğrenciler yavaş yavaş sınıfa dönmeye başladı ve futbol müsabakaları ise kapalı kapılar ardında yeniden başlamaya hazırlanıyor. Öte yandan ekonomistler Alman ekonomisinin salgından önce zayıflamaya başladığını iddia ediyor. Buna sebep olarak da ABD-Çin ticaret savaşı gösterilmekte. İki dev ülke arasında yaşanan bu dev ticaret savaşının Almanya’nın faaliyetlerini gölge düşürdüğü tartışılmakta. Alman İstatistik Daire ise salgın sebepli belirsizliğin devam ettiğini ve bu dönemde güvenilir bir tahminin yapılamayacağını belirterek bir sonraki tahminlerini 25 Mayıs’ta yapılacağını duyurdu.

ÜRETİM DURMADI

Almanya şu anki durumuyla Avrupa en büyük ekonomisi konumunda. Ve komşu ülkeleri olan Fransa ve İtalya’dan daha başarılı bir şekilde salgınla yüzleşmekte. Bu başarının sebebi olarak da Almanya hükümetinin 16 eyaletteki fabrikaların ve şantiyelerin açık kalmasına izin verme kararının yanı sıra hükümet tarafından benzeri görülmemiş bir destek paketinin hayata geçirilmesi görülüyor.

DERİN DÜŞÜŞ KAPIDA

Durumu diğer Avrupa ülkelerine göre daha umut verici gözükse de ekonomistler Alman ekonomisindeki yaşanan olumsuzluklarını ikinci çeyrekte belirgin olarak gözlemlenebileceğini ve gerçek oranların o zaman belirleneceğini ileri sürmekte. Yine ekonomistlere göre ise, Alman ekonomisini ikinci çeyrekte derin bir düşüş beklemekte.

Almanya’nın ekonomisini etkileyen bir diğer sebep ise aldığı önlemler kaynaklı oldu. Alınan tedbirler kapsamında tüketicilerin harcamaları düştü ve buna bağlı olarak yatırımlar yapıldı. Ayrıca ülkenin küresel ihracatı ve ithalatı da azaldı. Alman ekonomisi genel olarak bir daralma yaşasa da bulunduğu Avrupa bölgesine göre iyi konumda.

TURİZİM AVANTAJI

Tüm bunlara rağmen Alman ekonomisinin turizm sektöründen yana avantajı bulunmakta. Turizm sektörü Alman ekonomisinin küçük bir parçası bu yüzden Almanya turizm sektöründeki kayıplar sebebiyle ağır bir darbe almayacak. Öte yandan 2020 özellikle deturizmden büyük gelirler sağlayan Türkiye gibi ülkeler için oldukça zorlu devam edecek.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı