Akaryakıtta Gizli Gizli Zam Yapıldı! Yetmedi, bir zam daha geliyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Akaryakıtta Gizli Gizli Zam Yapıldı! Yetmedi, bir zam daha geliyor

FİNANS

8 Aralık 2020 Salı 19:04:11

Son Güncelleme: 08/12/2020 19:04:23

Akaryakıtta Gizli Gizli Zam Yapıldı! Yetmedi, bir zam daha geliyor

Geçtiğimiz günlerde akaryakıt fiyatlarına yapılan 37 kuruş zam sonrasında basına yansımayan ufak zamlarda hayata geçirilmişti. Benzin ve mazot fiyatlarıyla ilgili bir zamların ardından bir fiyat artışı da kapıda. 33 kuruşluk yeni zam önümüzdeki günlerde pompa fiyatlarına yansıyacak.

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde benzine 37, motorine 28 kuruş zam yapılmıştı. TÜPRAŞ çıkış fiyatlarında herhangi bir değişiklik yapılmamasına rağmen, pazar payı açısından Türkiye’nin önde gelen bazı akaryakıt dağıtım şirketlerinin, cuma gününü cumartesiye bağlayan gece yarısı benzin ve motorine bir-iki kuruş düzeyinde zam yaptığı öğrenildi. Bu hafta, diğer dağıtım şirketlerinden de buna benzer bir adım atılması bekleniyor. Bunun yanı sıra, yetkililerden alınan bilgiye göre, yakın zamanda motorinin litre fiyatına da 33 kuruşluk bir zam yapılması planlanıyor.

Benzin ve motorin fiyatları, en son Kasım ayında fiyat artışı yapılmıştı. 25 Kasım’da benzine 37 kuruş zam yapılırken, 26 Kasım’da da motorine 28 kuruş zam yapıldığı kamuoyu ile paylaşılmıştı. Motorindeki, 5 kuruşluk zam gereksinimi “eşel mobil” sistemi ile işletilerek, ÖTV üzerinden karşılandı.

CUMA GECESİ ZAM YAPILDI VE KAMUOYU İLE PAYLAŞILMADI

Cumayı Cumartesiye bağlayan gece yarısı, Türkiye’nin pazar payı açısından önde gelen bazı akaryakıt dağıtım şirketleri tarafından benzin ve motorin fiyatlarında birkaç kuruşluk artış yapıldığı öğrenildi. Yapılan zam, kamuoyuna duyurulmadı.

Vatandaşlar ise TÜPRAŞ’ın çıkış fiyatlarının değişip değişmediğini merak etti. Sektör kaynakları tarafından elde edilen verilere göre, TÜPRAŞ çıkışlı fiyatlarda herhangi bir değişiklik yapılmadı ancak bazı akaryakıt dağıtım şirketleri tarafından artış yaptı ve bu artış pompa satış fiyatlarına yansıdı. Henüz zam yapmayan diğer dağıtım şirketlerinin de bu hafta benzer bir zam yapması öngörülüyor.

MOTORİNE 33 KURUŞ ZAM YOLDA

Akaryakıt sektörü yetkililerinden alınan bilgiye göre, akaryakıt dağıtım şirketlerinin yaptığı zammın yanı sıra, motorinin litre fiyatına yakın zamanda 33 kuruş zam yapılması beklenmekte. Yapılacak bu zammın bir kısmının ÖTV’den karşılanacağı tahmin ediliyor.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Türkiye’nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalamasıyla dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanan akaryakıt fiyatları, rafinelerin yaptığı hesaplanma sonucuna dağıtım firmaları tarafından uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti gibi faktörlerin toplanmasıyla oluşuyor. Bu nedenle, akaryakıt fiyatları şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösteriyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı