Akaryakıt fiyatlarında büyük zam yolda! Benzin ve mazot fiyatları ne kadar olacak?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Akaryakıt fiyatlarında büyük zam yolda! Benzin ve mazot fiyatları ne kadar olacak?

FİNANS

18 Eylül 2020 Cuma 18:12:17

Son Güncelleme: 18/09/2020 17:36:27

Akaryakıt fiyatlarında büyük zam yolda! Benzin ve mazot fiyatları ne kadar olacak?

Akaryakıt fiyatları yine oldukça dalgalı seyir izlemeye devam ediyor. Özellikle de petrol fiyatlarının korona virüsü başladığından beri bir yükselip azalması, öte yandan arz- talep dengesindeki ön görülemez değişiklikler de akaryakıt fiyatlarını her gün yeniden şekillendiriyor. Altın ve dolar gibi sürekli değişen akaryakıt fiyatlarına ise üzücü bir haber geldi…

Son dakika olarak paylaşılan habere göre akaryakıt fiyatları için büyük bir zam yolda!

Vatandaşlar kısa sürece önce gelen çiften motorin indirimi ve ardından ise benzin fiyatların yaşanan düşüşle yüzleri gülmüştü. Fakat son açıklanan haber ise ülkemizdeki binlerce araç sahibini yakından ilgilendiriyor. Açıklamalara göre hem benzine hem de motorine büyük bir zam yolda!

Akaryakıt ürünlerinde uluslararası piyasalarda yaşanan fiyatlardaki artış nedeniyle iki büyük zam da ülke gündemine oturdu.

Bu gece yarısından geçerli olmak üzere hem benzine hem de motorinin litre başına büyük bir zam gelmesi bekleniyor.

Açıklanan son dakika haberine göre benzinin litre fiyatına 28 kuruş, motorinin litre fiyatına ise 25 kuruş zam yapılacak. Zamlı fiyatlar ise bu gece yarısından itibaren pompaya da yansıyacak.

Son dakika zammında ise en etkili neden olarak petrol fiyatlarında yaşanan yükselişin öne çıktığı düşünülüyor. Aynı zaman döviz kurlarında yaşanan son günlerdeki haraketlilik de iç piyasadaki benzin ve motorinin fiyatlarının artmasındaki diğer bir neden.

Söz konusu zamda ise petrol fiyatlarındaki artış ana neden olarak görülmekte. Brent petrolde %0,80 artışla ise 44 doların üzerine çıkarken Batı Teksas ürünü ise %0,63 artışla 41 doların üstüne yükseldi.

Sektörden alınan kaynaklara göre ise gece yarısından itibaren benzinin litre başına 28 kuruş, motorinin litre fiyatına 25 kuruş zam gelecek.

GÜNCEL FİYATLAR

Benzinin litresi şu an için İstanbul’da 6,60 Türk lirasından satılmakta yeni zamla birlikte de bu fiyat 6,88 Türk lirasına yakın olurken Ankara ve İzmir illerimizde ise benzinin litresi ortalama 6,67 Türk lirasından satılıyor. Ankara ve İzmir’de benzinin litre fiyatının 7 Türk lirası olması bekleniyor.

Öte yandan motorinin litre fiyatı İstanbul’da güncel olarak 5,74 Türk lirası ve yeni gelecek zamla birlikte 6 Türk lirası olması bekleniyor.

Ankara ve İzmir illerimizde ise motorinin ortalama litre başına fiyatı 5,81 Türk lirası. Yeni gelen zamla birlikte de motorinin litre başına fiyatının ortalama 5,96 Türk lirası olması bekleniyor.

FİYATLAR KASIRGANIN ETKİSİYLE YÜKSELDİ

Ahlatcı Yatırım tarafından çarşamba günü açıklanan analizde, Amerikan ham petrol ve benzin stoklarında düşüş yaşandığını ardından ise Sally Kasırgasıyla birlikte Amerikan açık denizlerin de üretimin durmak zorunda kaldığı belirtilmişti. Tüm bunlar da küresel anlamda petrol fiyatlarına yükselmesine yol açtığı yorumu eklendi ve devamında;

Geçtiğimiz günlerde ise Amerikan Enerji Enformasyon İdaresi, beklenilmeyen bir düşüş ile birlikte geçen hafta ülkede stokların 4,4 milyon varil düştüğünü ve 496 milyon varile gerilediğini aktardıklarını belirtti. Ahlatcı Yatırım tarafından, aynı zaman yine aynı kasır ve korona virüsün sebebiyet verdiği arz problemleriyle, açıklanan stok verisi de yine Brent petrolün yukarı yönlü yükselmesine sebep verdiği yorumu yapıldı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı