Açığa satış yasağı nedir? Açığa satış işlemi nasıl yapılır?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Açığa satış yasağı nedir? Açığa satış işlemi nasıl yapılır?

FİNANS

6 Temmuz 2020 Pazartesi 23:59:22

Açığa satış yasağı nedir? Açığa satış işlemi nasıl yapılır?

Borsa İstanbul tarafından alınan karara göre 6 yabancı şirkete açığa satış yasağı getirildi. Borsa terimleri arasında yer alan açığa satış işlemi vatandaşlarımız tarafından merak ediliyor. Peki, sürekli karşı karşıya geldiğimiz ve merak edilen açığa satış nedir?

Borsa İstanbul tarafından Pazar günü yapılan açıklamaya göre, 1 Temmuz itibari ile 6 yabancı kuruma 1 ve 3 ay arası sürelerde açığa satış yasağı getirildi.

1 Temmuz itibaren Borsa İstanbul BIST 30 Endeksi’nde mevcut olan pay piyasalarında açığa satış yasağı kalkmıştı. Fakat gün içinde sahip olunmadan satılan ve aynı günde kapatılan pozisyonlara açığa satış tuşuna basılması zorunlu kılınmıştı. Buna rağmen, yapılan incelemeler sonucunda söz konusu olan 6 kurumun açığa satış bildiriminin yapılmadığı tespit edildi. Açığa satış hükümlerine uyulmadığı gerekçesiyle 6 Temmuz 2020 tarihinden başlamak üzere açığa satış yasağı tedbirinin uygulanmasına karar verildi.

HANGİ ŞİRKETLERE AÇIĞA SATIŞ YASAĞI GETİRİLDİ?

Yatırımcı Tedbir Süresi Uygulanma Tarihi
BARCLAYS CAPITAL SECURITIES LIMITED 3 ay 06/10/2020
CREDIT SUISSE SECURITIES EUROPE LIMITED 3 ay 06/10/2020
MERRILL LYNCH INTERNATIONAL 3 ay 06/10/2020
GOLDMAN SACHS INTERNATIONAL 1 ay 06/08/2020
J.P.MORGAN SECURITIES PLC. 1 ay 06/08/2020
WOOD AND COMPANY FINANCIAL SERVICES AS 1 ay 06/08/2020

 

İntegral Yatırım Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu’ya göre bahsi geçen 6 şirkete gelen açığa satış yasağının endeks içinde yukarı yönlü bir destek yapma ihtimalinin olduğunu ve piyasa için olumlu bir etkisi olabileceğini belirtti.

AÇIĞA SATIŞ YASAĞI NEDİR?

Son zamanlarda sık sık duyduğumuz açığa satış işlemi merak edilen bir konu oldu. Açığa satış işlemi hemen hemen tüm yatırımcıların para kazanmak için kullandığı yöntemlerden biridir. Açığa satış, sahip olunmayan sermaye piyasası araçlarının satılmasını ya da satış emri verilmesi anlamına gelir. Satış işlemi yapıldıktan sonra fiyatının düşmesi beklenilen hisse senedinin satılması işlemidir. Bu işlem genellikle hisse senedinin düşeceği öngörülüyorsa yapılır. Elde olmayan bir mal ile işlem yapıldığı için oldukça riskli bir işlemdir. Yeterince teknik bilgi ve deneyime sahip olmanız gerekir.

AÇIĞA SATIŞ İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

  • Öncelikle açığa satış işleminin yapılabilmesi için aracı kurumun bu belgeye sahip olması ve aracı kurumla yatırımcı arasında sözleşme imzalanması gerekir. Buna ek olarak aracı kurumda kredi limitiniz olması gerekir.
  • İşlemi yapacak kişi, aracı kuruma online borsa platformları üzerinden ya da yazılı/sözlü olarak hangi şirketin hisse senedine ve ne kadar miktarda açığa satış yapmak istediğini ileterek açığa satış işlem emrini verir.
  • Ödünç alma işlemi aracı kurum tarafından gerçekleştirilir ve sizin adınıza satar.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı