ABD ve Alman ekonomisi daralmaya devam ediyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

ABD ve Alman ekonomisi daralmaya devam ediyor

FİNANS

31 Temmuz 2020 Cuma 07:42:29

Son Güncelleme: 31/07/2020 03:22:55

ABD ve Alman ekonomisi daralmaya devam ediyor

Almanya ekonomisi bu yılın ikinci çeyreğinde %10,1 oranında darılırken Amerika Birleşik Devletleri ise %32,9 oranında dev bir daralma yaşadı.

Alman Ekonomisi

Alman ekonomisi zor günler yaşamakta. Avrupa’nın tamamında sert bir şekilde hissedilen korona virüsü ve onun ekonomik etkileri yüzünden neredeyse her Avrupa Birliği ülkesi ekonomilerinde küçülmeye gitmişti. Avrupa Birliği’nin belki de en güçlü ekonomisi olarak ortaya çıkan Alman ekonomisi de bu küçülmeden payını aldı. Alman ekonomisi 2020 yılının ikinci çeyrek döneminde %10,1 oranında küçülme yaşadı. Almanya’da meydana gelen bu ekonomik daralma ise yapılan hesaplamalar göz alınınca 190 yılından bu yana görülen çeyrek dönemdeki en derin küçülme olarak kaydedildi.

Amerikan Ekonomisi

Öte yandan gözler korona virüsünün yeni merkezi olarak tanımlanan Amerika Birleşik Devleti’ne çekilince ise ortaya daha korkunç bir tablo çıkıyor. Amerika tarihinde en derin daralmayı yaşayarak tarihi bir rekor kırdı. Amerika 22020 yılının ikinci çeyreğinde %32,9 oranında küçülme yaşayarak tarihi bir daralma ile karşılaştı. Amerika Birleşik  Devletleri’nde bundan önce 1958 yılındaki çeyrek dönemde %10 küçülmesi tarihi rekor olarak görülmüştü. Fakat Donald Trump’ın yönetimindeki Amerika korona virüs ile birlikte bu rekor kırmış gibi görünüyor.

Öte yandan Federal İstatistik Dairesi ise 2020 yılının ikinci çeyreğine dair gayri safi yurt içi hasıla kayıtlarını paylaştı. Federal istatistik Daire tarafından yapılan açıklamalara göre 2020 yılının ikinci çeyrek döneminde mevsim ve fiyatlardan arındırılmış gayri safi yurt içi hasıla yılın ikinci çeyrek döneminde %11,7 olan küçülmeyi gösteriyor.

Açıklamalara göre ise 2020 yılının ikinci çeyrek döneminde mal ve hizmetler bölümünde hem dış alımın hemde dış satımın öte yandan ayrıca özel tüketim harcamaları ile birlikte şirketler yatırımlarının da oldukça gerilediği not edildi.

Ekonomistlere göre ise korona virüsü salgını resmi adıyla ise Kovid-19 vakalarının tekrar artmaması durumunda Almanların ekonomilerini 2020 yılının ikinci yarısında tekrardan toparlayacağına inanılmakta.

Alman Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü olan DIW tarafından ise bir açıklama yapıldı. Söz konusu açıklama da ise korona salgının sebebiyle meydana gelen kısıtlamaların mayıs ayından beri aşamalı olarak gevşetildiği ve ekonomide yeniden toparlanma sürecine yönelik hareketlenmelerin pozitif yönlü olduğu ifade edilmesine karşın bu yılın ilk yarı döneminde meydana gelen daralmanın telafi edilmesinin ise 2 yıla yakın bir süre alacağı belirtildi.

Alman Merkez Bankası uzman kişileri de ekonominin 2020 yılının ikinci yarısında bir nebze daha rahatlayacağını belirtirkenAlman hükümetinin ekonomik olarak aldığı tedbirlerin toparlanmaya yardım edeceği belirtildi.

ABD EKONOMİSİ REKOR SEVİYEDE DARALDI

Amerikan ekonomisi ise öte yandan korona virüs salgının da etkisiyle 2020 yılının ikinci çeyrek döneminde korkunç bir ekonomik daralma ile karşılaştı. Amerikan Ekonomisi bu yılının ikinci çeyreğinden %32,9 küçülme ile tarihi bir rekor yaşadı. Amerikan Ticaret Bakanlığı ise nisan ve haziran ayları arasındaki döneme ait olan öncü gayri safi yurt içi hasıla oranlarını paylaştı.

Paylaşılan verirle göre 2020 yılının kinci çeyrek döneminde 2019 yılının aynı dönemi ile kıyaslandığında %32,9 oranında bir küçülme gözlemlendi. Bu dönemde yaşanan bu geniş küçülme ile Amerikanekonomisi tarihi bir daralma kaydetmenin yanı sıra Amerikan ekonomisinin dair piyasa beklentisi ise %34,1 küçülme yönündeydi.

Kovid-19 ile birlikte hem salgına karşın hemde salgının etkilerine karşın alınan tedbirlere sebebiyle 2020 yılının ikinci döneminde rekor seviyede küçülme gösteren Amerikan ekonomisi ise yılın ilk çeyrek döneminde sadece %5 oranında bir daralma yaşamıştı.

Bu dönemde Amerikan ekonomisinde meydana gelen küçülme kişisel harcamaların, dış satımın, özel stok yatırımların, yabancılar tarafından sabit yatırımlar ve bunların dışında ise yerel hükümetlerde harcamalar da düşüş yaşanırken federal hükümetlerin harcamaların yükseliş görülmesi ve sonuçta kısmen de bir denge yaratılmasında etkisi çok olmuştu.

2020 yılının ikinci çeyrek döneminde ise kişisel tüketim harcamaları %1,9 azaldı. Öte yandan gıda ve enerji harcamaları hesaplama dışında ele alınırken çekirdek kişisel harcamalar ise %1,1 oranında azaldı. Piyasa beklentileri ise bu %1 oranında artış göstermesi şeklindeydi.

EN BÜYÜK DÜŞÜŞ 1958’DE YÜZDE 10 OLMUŞTU

Amerikan ekonomisinde ise şimdiye kadar çeyreklik dönemde meydana gelen en derin küçülme %10 ile 1958 yılında yaşanmıştı 2008 yılında meydana gelen ekonomik krizde ise ekonomi sadece son çeyrekte %8,4 küçülme yaşamıştı. Fakat bu durum 2020 yılı ile birlikte değişti.

PİYASALAR VERİLERE GÖRE ŞEKİLLENİYOR

Açıklanan büyüme veriler öncesinde ise avro/dolar kuru 1,175 seviyelerindeydi. Gelen açıklamaların ardından ise kurda herhangi bir değişiklik yaşanmadı. Dolar/Türk lirası kuruna bakılınca ise 6,97739 bandından ufak bir atışla 6,9776’ya çıkış gözlemlendi. Bir diğer yandan ise 1,949 dolardan işlem görmekte olan altın ons 1,941 dolara indi ve 10 yıllık Amerikan devlet tahvili faizi ise %0,554 oranından %0,546’ya düştü.

Açıklamalardan önce brent petrol varili ise 43,41 dolar iken açıklamalar ile birlikte fazla oynama yaşanmadı ve varil fiyatı 43,40 bandında kaldı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı