99 sonrası tazminat müjdesi! 3600 günü dolduran tazminat alabilir mi?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

99 sonrası tazminat müjdesi! 3600 günü dolduran tazminat alabilir mi?

FİNANS

19 Temmuz 2020 Pazar 18:29:50

99 sonrası tazminat müjdesi! 3600 günü dolduran tazminat alabilir mi?

Salgın dolayasıyla Cumhurbaşkanı kararıyla birlikte ülkemizde işten çıkarma yasağı uygulamaya başlandı. Böylece ülkedeki istihdamın korunması ve vatandaşların mağdur olmasının önüne geçilmesi hedeflendi. 1999 sonrası işe başlayanlar tazminat alabilir mi sorusunun cevabını merak ederken 3600 günü dolduranlar için müjdeli haber geldi.

Getirilen bu yasak ise işverene çeşitli konular da bağladı. Sigortahayatına 8 Eylül 1999 tarihinden önce giren vatandaşlarımız 15 yıl sigorta ve 3600 prim günlerini doldurmuşlarsa eğer kıdem tazminatlarını alıp işten ayrılma hakkına sahipler. Fakat 8 Eylül 1999 tarihinden sonra sigortalılık hakkı kazananlar ise 7000 prim günüyle bu haktan yararlanabilecekler.

PANDEMİ SÜRECİNDE 15 YIL 3600 PRİM GÜNÜYLE KIDEM TAZMİNATI ALINABİLİR

Salgın sebebiyle Cumhurbaşkanı kararıyla işten çıkma yasağı getirilen bu dönemde 15 yıl sigorta ve 36000 prim gününü tamamlamış bir vatandaş kıdem tazminatını alabilir. İşte ayrıntıları;

İşten çıkarma yasağı tamimiyle iş vereni bağlayan bir yasak olup işçinin işinden ayrılmasını yasaklamaz. İşveren ise bu dönemde, çalışanı ahlak ve iyi niyete aykırı davranış sergilemediği sürece çalışanını işten çıkarması kanunlar ile yasaklanmıştır.

Fakat bu dönemde işçi, iş veren tarafından ücretsiz izne ayrılabilir.

8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta girişi yapılmış ve 15 yıl sigorta süresiylebirlikte 3600 prim gününü de doldurmuş olan vatandaşlarımız kendi istekleri dahilinde işten ayrılmak istediklerini beyan ettiklerinde kıdem tazminatlarını alabilirler. Çalışanlar bu haklarını salgın döneminde kullanabilirler.

8 Eylül 1999 tarihinden sonra sigorta girişi yapılan ve vatandaşlarınsa iki seçeneği bulunmakta. Ya 25 yıl sigortalılık süresini doldurmuş olmaları ve 4500 prim gününü tamamlamaları gerekmekte ya da sigorta süresine bakılmaksınız 7000 prim gününü tamamlamış olmaları gerekmekte. Bu koşulları sağlayan vatandaşlar ise kıdem tazminatlarını talep edip işten ayrılma hakkına sahipler.

Eylül 1999- Haziran 2000 dönemi arasında işe başlamış ve ara vermeden çalışma hayatını sürdüren vatandaşlarımız ise 7000 prim gününü tamamlamış durumundalar.

Vatandaşlarımız eğer bu hakların faydalanmak isterlerse öncelikli olarak bağlı bulundukları sosyal güvenlik merkezi ya da il müdürlüğüne giderek kıdem tazminatına dair yazı almaları gerekmektedir. SGK kurumundan şartları sağladığınıza ilişkin yazı aldıktan sonra vatandaşlarımız işverenlerine yazılı olarak kıdem tazminatlarını talep edip işten ayrılabilirler.

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI SIRASINDA İŞVEREN İŞÇİYİ ATABİLİR Mİ?

Alınan karar doğrultusunda işten çıkarma yasağı 17 Ağustos tarihine kadar uzatılmış durumda. Bu tarihe kadar iş verenlerin işçi çıkarması kanunlarla yasaklanmıştır.

Şu an ise Türkiye Büyük Millet Meclisinde tartışılmakta olan yasa teklifiyle birlikte de işten çıkarma yasağının aralıklı olarak 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatılabilmesi hakkında görüşmeler devam etmekte. Bu yasa teklifi kabul edilirse, işten çıkarma yasağının salgının gidişatına veya ülkedeki duruma göre devam edebileceği görülmekte. Fakat işten çıkarma yasağı bulunduğu sürece, eğer çalışan ahlak ve iyi niyet kurallarına karşı bir davranış sergilerse iş veren çalışanını işten çıkarma hakkına sahip olacak.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı