65 yaş üstü vatandaşlara 1500 TL ödeme yapılacak
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

65 yaş üstü vatandaşlara 1500 TL ödeme yapılacak

FİNANS

17 Ağustos 2020 Pazartesi 23:12:53

Son Güncelleme: 17/08/2020 20:29:23

65 yaş üstü vatandaşlara 1500 TL ödeme yapılacak

Mart, Haziran, Eylül ve Aralık ayında zamlanan ve herkese; yani çalışan, çalışmayan, esnaf, emekli, ev kadını, işsizlere verilen yaşlılık aylığının 1500 lira olacağı gündemde sıklıkla yer almaktadır. Peki yaşlılık aylığına zam yapıldı mı? İşte yaşlılık aylığıyla ilgili tüm detaylar…

Mart, Haziran, Eylül, Aralık olmak üzere ödenen yaşlılık aylığı, yılda iki kez zamlanıyor. 65 yaş aylığının 1500 lira olması gündemde sıkça yer alıyor. SGK tarafından yapılan yeni düzenlemeye göre, malullük, yaşlılık ve ölüm aylıkları en az 1500 lira olacak.

YAŞLILIK AYLIĞI NEDİR?

Türkiye Cumhuriyeti, 65 yaşını doldurulan vatandaşlara yaşlılık ödeneği verir. Yaşadığı iş gücü kaybıyla, çalışarak herhangi bir gelir elde edemeyecek durumda olan 65 yaşındaki vatandaşlara, devlet tarafından maaş bağlanır..

65 YAŞ AYLIĞI ALMA KOŞULLARI

65 yaş aylığı almak bakanlık ve kurumlar tarafından belirlenen koşullar vardır. Bu koşullara uymayan kişiler maddi olarak sıkıntı çekseler de 65 yaş aylığından yararlanamaz.

-Başvuru yapacak kişinin SSK, BAĞ-KUR, Emekli Sandığı gibi sosyal güvencesinin olmaması gerekmektedir.

-Kişinin 65 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.

-Kişinin aylık gelirinin muhtaçlık sınırının altında olması gerekmektedir.

-Sosyal Güvenlik Kurumu’na iş prim gününe dair ödeme yapılmaması gerekmektedir.

-Bu yardımdan yararlanmak için; nafaka alan kişilerin, asgarî ücretin üçte birinden az gelire sahip olmak gerekmektedir.

-Başvuru yapacak kişinin, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan gelir veya aylık almaması gerekmektedir.

-65 yaşında olan ve çocuklarının yanında yaşayan vatandaşlarımız da yoksulluk maaşı alabilir. Başvuracak kişinin kendisi ve eşinin kişi başına düşen ortalama aylık gelirinin 701 liradan az olması gerekmektedir. Bazı illerde ikamet eden vatandaşların yanında yaşayan çocukları veya torunlarının geliri de göz önüne alınabilir.

YAŞLILIK AYLIĞI NE KADAR?

Başta asgari ücret olmak üzere, bütün ekonomi kalemleri, enflasyon oranına göre yeniden düzenlendi. Memur ve emekli maaşlarına, asgari ücrete yapılan zamlarla birlikte yaşlılık aylığına da zam geldi. Önceki fiyatı 637 lira olan aylık, 672 lira olarak güncellenmiştir.

65 YAŞ AYLIĞINA NASIL BAŞVURULUR?

65 yaşını dolduran yaşlı vatandaşlar, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru yaparak yardımdan yararlanabilir. Başvurunun değerlendirilmesi için; kişinin, kişi başına düşen aylık gelirinin 701 liranın altında ise gerekir. Yardım almak isteyen vatandaşların varsa eşi ve kendisinin toplam geliri 1.402 lirayı aşması durumunda aylık bağlanamaz.

65 YAŞ AYLIĞI NEREDEN ÇEKİLİR?

65 yaş aylığı almaya hak kazanan vatandaşlar, ilk maaşlarını ikamet ettikleri bölgedeki Ziraat Bankası şubelerinden çekebilirler. İlk maaştan sonra ödenecek maaşlarını da PTT şubelerinden kolaylıkla çekebilirler.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı