51 Yaşında Emeklilik müjdesi! Şartları Sağlayan Herkes Erken Emekli Olacak
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

51 Yaşında Emeklilik müjdesi! Şartları Sağlayan Herkes Erken Emekli Olacak

FİNANS

26 Eylül 2020 Cumartesi 21:20:13

Son Güncelleme: 26/09/2020 21:21:22

51 Yaşında Emeklilik müjdesi! Şartları Sağlayan Herkes Erken Emekli Olacak

Ülkemizde farklı meslek dallarına göre emeklilik yaşı da değişiklik göstermektedir. 3600 prim günüyle emekli olma şartlarını merak eden vatandaşlarımız için SGK müjdeli haberi verdi. Eğer askerlik, doğum borçlanması, yıpranma gibi gerekçeleriniz varsa sizde 51 yaşında emekli olabilirsiniz.

Ülkemizde çalışan binlerce vatandaşımız erken emekli olmanın bir yolunu aramaktadır. Emeklilik yaşının üste çekilmesiyle birlikte insanlar şimdi çok daha uzun süre çalışmak veya emekliliğine hak kazansa bile yaşını beklemek zorunda kalmakta. Fakat askerlik, doğum borçlanması, yıpranma gibi sebeplerden ötürü erken emekli olabilirsiniz. Erken emekli olmanın bir diğer yolu ise kısmı emeklilik. Emekliliğiniz 3600 günden olabilir ve sadece 10 yıl çalışarak emekli olma hakkı kazanabilirsiniz. İşte detaylar haberimizde;

Birçok vatandaşımız erken emekli olmanın ve geri kalan hayatını dinlenerek geçinmenin bir yolunu aramakta. Kısmı emeklilik ise bu yollardan sadece bir tanesi. Kısmı emeklilik sayesinde 3600 prim günü ile birlikte gerekli koşullar sağlandığında vatandaşlarımız emekli olabilirler.

99 ve Sonrası Dikkat! 

Bu emeklilik hakkına sahip olmak için 9 Eylül 1999 sonrası ve 2008 30 Nisan’dan sonra sigortalı olmanız gerekmekte. Tarihler arasında ise farklı koşullar altında emeklilik hakkı elde edilmekte.
Fakat bu şartlar yıl bazlı değil prim şartlı. Prim doldurmanız ise 3600 günden sigorta girişinize göre 4500 güne kadar çıkabiliyor. Yine sigorta girişi yılınıza göre ise yaşınız dolması bekleniyor be emeklilik yaşı kadınlar da 56 yaşından 58 yaşına kadar çıkabilirken erkekler de ise 58 yaşından 60 yaşına kadar çıkabilmekte. Kısmı emeklilik maaşı da yine sigortagrisine göre daha düşük olabilmekte.

3600 gün prim ile e ekli olan vatandaşlarımızdan bazıları sigorta girişi 9 Eylül 1999 tarihinden önce başlatmış olması durumunda 3600 günü tamamladıkları takdirde kısmı emeklilik hakkını kazanmaktalar. 36000 gününü tamamladığı tarihte emekli oluyor ve vatandaşlar emeklilik yaşı hakkında da kendileri karar veriyor. Erkekler 55 yaşını kadınlar ise 50 yaşını doldurduğunda bu haklardan yararlanabilmekte.

10 Yıl Çalışana Emeklilik Müjdesi

Çalışanlarımızın en büyük hayali belki de emekliliklerini kazanmak. Emeklilik ise vatandaşlarımız tarafından 3600 gün doldurulduktan sonra sağlanabilir ve çalışarak 10 yılının tamamlamış vatandaşlar emekli olma hakkını kazanabilirler.

Çalışanlarımızın bu güzel hayali içinse bazı koşullar aranmakta. En büyük fark ise çalışan vatandaşlarımızın sigortaya girişi yılları. Çeşitli durumlara göre vatandaşlarımızın erken emeklilik imkânı sağlanmakta. Vatandaşlarımız 3600 gün şartı ve yaşlarını da doldurduktan sonra emeklilik haklarını da kazanmakta. Bu yaş sınırı ise erkekler de 55 kadınlar da ise 50 olarak belirlenmiş durumda.

Fakat sigorta girişlerine göre prim veya kriterleri de değişmekte. Eğer vatandaşlarımız 9 Eylül 1999 tarihinden tarihinden sonra sigorta girişi yaptırmışlar ise prim günlerini doldurma şartları 3600 gün olurken ve yaş sınırı erkekler de 58 kadınlar da ise 56’ya yükselmekte. 30 Nisan 2008 tarihinden sonra sigorta girişi olan vatandaşlarımız da ise hem yaş sınırı artmakta hem de prim günü uzamakta. Yaş sınırı kadınlar da 58’e erkeler de ise 60’a çıkarken prim günü de 4500’e yükselmekte. Vatandaşlarımız da bu koşulları doldurmadan kısmı emeklilikten yararlanamamakta.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı