50 yaşını dolduran ev hanımları artık emekli olabilecekler
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

50 yaşını dolduran ev hanımları artık emekli olabilecekler

FİNANS

31 Temmuz 2020 Cuma 13:12:59

Son Güncelleme: 31/07/2020 13:12:58

50 yaşını dolduran ev hanımları artık emekli olabilecekler

Geçmiş yıllarda, sosyal bir hak olan emeklilikten ne yazık ki ev hanımları yararlanamıyordu. TBMM’ye sunulan yasayla birlikte en az 25 yıllık evli olan ve 50 yaşını doldurup emekli olamayan ev kadınları da artık emekli olabilecek.

2020 yılında yürürlüğe giren yasa sayesinde ev hanımları hiç çalışmasalar bile emekli olabilecek. Sigorta başlangıcı olmayan ev hanımları için emekliliğin önündeki engel kalktı. Bu yasayla birlikte ev kadınları isteğe bağlı sigorta veya vergisiz esnaflık şartlarından yararlanıp emekli olabilecekler. Alternatif olarak borçlanma yoluyla da emekli olma şansına da sahip olacaklar.

BORÇLANMA YOLUYLA EMEKLİLİK

Ev kadınlarının emekli olabilmeleri için Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında yeni kanun teklifi geçtiğimiz yıl meclise sunulmuştu.Kabul edilen yasayla birlikte 25 yıllık evli olan ve 50 yaşındaki kadınlar borçlanarak emekli olabilecekler. Borçlanarak emekli olmak isteyen ev kadınları prim ödemelerini düzenli olarak her ay SGK’ya yapmalıdır. Prim ödemesi miktarları, 2020 yılında belirlenen brüt asgari ücret üzerinden belirleniyor.

İSTEĞE BAĞLI SİGORTALILIKLA EMEKLİLİK

Geçimini sağlamak için el emeği ürünler üreten ve sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmayan ev kadınları, isteğe bağlı sigortalılıkla emekli olabilecekler. Söz konusu sigortalılıktan yararlanmak isteyen kadınların kendi sigorta primlerini ödemesi gerekir.

EV HANIMLARININ EMEKLİ OLMA ŞARTLARI

-Öncelikle ev hanımının 18 yaşını doldurması gerekmektedir.

-Kişinin iş hayatında daha önce aktif olarak yer almamış olması gerekmektedir.

-Kişinin Türkiye Vatandaşı olması gerekmektedir.

-İsteğe bağlı sigorta kapsamında olan sigorta primlerinin zamanında ödenmesi gerekmektedir. Bu sigortanın yapılabilmesi için kişilerin evde ek iş yaptıklarını kanıtlaması gerekmektedir.

-Emekli olabilmeleri için ev kadınlarının ek işler dışında herhangi bir sigortalı işte çalışmıyor olmalıdır.

-Evden emekli olmak isteyen ve zorunlu sigorta kapsamında bu emeklilikten yararlanmak isteyen kişilerin sadece belirli işleri yapıyor olması gerekmektedir.

EV HANIMLARI EMEKLİLİK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

-Kişilerin www.sgk.gov.tr adresinden başvuru formunu doldurup göndermesi halinde prim ödemelerine başlanır. Başvuru yapıldıktan sonra 1 gün içinde sigorta giriş işlemleri yapılacaktır ve 30 gün sonrasında ödemeler başlamalıdır. Ödeme yapılmazsa eğer borçlanma olmaz ve kişilere ödeme yapması için süre verilir.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı