Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

5 yıllık emlak vergi parası iade edilecek! Şartları sağlayan herkes yararlanabilecek

FİNANS

9 Ağustos 2020 Pazar 00:03:27

5 yıllık emlak vergi parası iade edilecek! Şartları sağlayan herkes yararlanabilecek

Arsa, konut, işyeri, dükkan, daire sahipleri her yıl emlak vergisi ödemelerini gerçekleştiriyor. Emlak vergisi ödeyen vatandaşlarımız için müjdeli haber geldi. Son 5 yıllık emlak vergisi iade edilecek.

Her sene, düzenli olarak arsa, konut, işyeri, dükkan, daire sahiplerinin ödediği emlak vergisiyle ilgili vatandaşlara müjde geldi.Belirli koşulları karşılayan vatandaşlar emlak vergisinden muaf olabilecek ve son 5 yılda ödediği emlak vergisini iade alabilecek. Peki, kimler emlak vergisinden muaf olacak? Kimlere emlak vergisi iade edilecek? Emlak vergisi iadesi ne kadar? Tüm bu soruların cevaplarını sizler için derledik. İşte emlak vergisi muafiyetiyle ilgili tüm detaylar…

EMLAK VERGİSİ NEDİR? EMLAK VERGİSİNİ KİMLER ÖDER?

Taşınmaz sahipleri tarafından her sene düzenli olarak ödenen ve belediyeler tarafından tahsil edilen vergi türüdür.

Emlak vergisinin belirli muafiyet şartları vardır, bu şartları karşılayan kişi emlak vergisi ödemez. Emlak vergisi muafiyet şartlarını karşılayan kişiler hariç olmak üzere, Türkiye sınırları içinde arsa, arazi, konut, daire, yazlık ev, dükkan, bahçe, bağ gibi taşınmazlara sahip olan kişiler emlak vergisi ödemek zorundadır.

KİMLER EMLAK VERGİSİNDEN MUAF OLUR?

Emekliler, ev hanımı olan kadınlar, şehidin dul eşi ve yetim çocukları, gaziler ve işsiz olduğu için hiçbir geliri olmayan kişiler emlak vergisinden muaftır.

BU KİŞİLER GERİYE DÖNÜK 5 SENELİK EMLAK VERGİSİ İADESİ ALABİLECEK

Yukarıda belirtilen kişilerin geçtiğimiz yıllarda emlak vergisi ödeyenlerin parasının iade olması için gerekli bazı şartlar vardır.

-Kişinin emlakvergisi vermekle yükümlü olduğu sadece 1 konut olması gerekmektedir.

-Emlak vergisi iadesinden yararlanmak isteyen emeklilerin emekli maaşı dışında gelire sahip olmaması gerekir.

-Taşınmaz sahiplerinin başka hiçbir gelire sahip olmaması gerekir.

-Emlak vergisi vermekle zorunlu olunan taşınmazın büyüklüğünün 200 metrekareyi aşmaması gerekmektedir.

EMLAK VERGİSİ İADESİ NASİL ALINIR?

Emlak vergisinden muaf olup bundan haberdar olmayan kişilerin, belediyenin emlak vergisi servisine giderek dilekçe yazdığı takdirde geçmişte ödediği vergileri iade edilir.

EMLAK VERGİSİ İADE DİLEKÇESİNE NE YAZILIR? EMLAK VERGİSİ İADE DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ

… Belediyesi Emlak Dairesi Başkanlığına

Belediyeniz sınırları içerisinde yer alan …. adresinde bulunan taşınmazım için ödemiş olduğum emlak vergisi tutarının geriye dönük olarak … (en fazla 5 yıl yazılır) yılık olarak hesaplanarak tarafıma iade edilmesini talep ederim.

Saygılarımla

İsim Soyisim

Tarih

İmza

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
1 Yorum

1 Yorum

  1. Mehmet ÖZSOY

    9 Ağustos 2020 at 20:29

    Beş yllik geriye dönük emlak vergisinden muaf olanların iade alınabileceğini haber yapmışsınız.Daha önce de bu haberi okumuştum.Ben de aynı şekilde dilekçe ile iade isteğinde bulundum.Fakat red cevabı aldım.Mahkemeye başvuracağımi söyledim.Onlar başvurabilirsiniz dediler.işin yoksa mahkemeyle uğraş.Tabi mahkeme de ne zaman sonuçlanırsa.Yani Kayseri-Kocasinan geriye dönük vermiyor.Sadece muafiyet sağlandı o kadar…

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı