4D'li taşeron işçiye müjdeli haber! 1000 TL zam ve ek ayrıcalıklar geliyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

4D’li taşeron işçiye müjdeli haber! 1000 TL zam ve ek ayrıcalıklar geliyor

FİNANS

6 Aralık 2020 Pazar 22:56:48

Son Güncelleme: 06/12/2020 22:56:16

4D’li taşeron işçiye müjdeli haber! 1000 TL zam ve ek ayrıcalıklar geliyor

Yaklaşık 1 milyon 4Dli taşeron işçinin merakla beklediği toplu iş sözleşmeleri görüşmelerinden müjdeli haber geldi. 4D taşeron olan işçiler için 1 Kasım’dan itibaren yeni uygulamaların devreye alınması bekleniyor. Taşeron işçilere bu kapsamda 1.000 TL zam ve ek ayrıcalıklar yapılması bekleniyor.

4D taşeron olarak çalışan  işçiler için  son dakika açıklamaları yapıldı. 900 bin üzerinde 4D taşeron olan işçiyi ilgilendiren açıklama toplu iş sözleşmeleri görüşmeleri esnasında mali ve sosyal haklar almalarına olanak sağlayacak.

TİS görüşmeleri merak içinde bekleniliyor. Bakanlık tarafından 4D taşeron olan işçiler için açıklanan resmi yazıda 696 sayılı kanun hükmündeki kararname ile birlikte kadrolu olarak geçen 4D taşeron işçiler statüsü ile çalışan vatandaşla için  tuttukları nöbet ücretlerinin de verilecek olduğuna dair görüş yazıları yayına alınmış durumda. Diğer yandan ise kamu kurum ve kuruluşları içerisinde olan farklı birimlerden yaklaşık  sayısı 1 milyona varan  işçiler çalışmalarına aktif olarak devam ediyor. Devlet birimlerindeki her alanda yer alan 4D taşeron işçiler için 2020 ‘de yeni bir dönem 1 Kasım tarihi itibari ile başlayacak. 4D taşeron işçilerinden kadrolu hayata geçenler için ise  beklenen açıklama yapıldı. Nöbete kalan, nöbet tutan işçiler için ek ödeme yapılacağına dair umutlar yeşerdi. 1 Kasım tarihi itibariyle yeni bir döneme geçilecek olmasının yanında  Çalışma Bakanlığından zamların ne kadar olacağına dair gelecek teklif oranları merak içinde bekleniliyor. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanlığına bağlı olarak çalışmasını devam ettiren Strateji Geliştirme Bakanlığı ile 7 Eylül itibariyle merak ediliyor olan görüş yayınlandı. 2017 / 5 sayılı nöbet genelgesine göre atıflar ile işçi statüleri ile yer alan personeller için de nöbet ücretlerinin ödenmesi olasılıkları arttırıldı.

4D TAŞERON İŞÇİYE MÜJDE

İl müdürlüklerine bağlı bulunarak 24 saat süresince çalışan hizmetlilere yatılı olan kuruluşlar içinde ki 4D taşeron olarak çalışan işçiler arasından devamlı kadrosunda çalışanlar için nöbetlerin de bunlara dahil olup ücret ödenecek mi ödenmeyecek mi? sorularına  bakanlığın görüşleri isteniyor. Yazının genelinde 4D taşeron işçilerin tayin hakları konusu, ek ödemelerindeki olacak fiyat artışın, görev tanımları ve maaşlarına gelecek olan zamlara kadar, bu konuların belirlenmesi talep ediliyor.

Peki, maaş düzenlemesi nasıl olacak?

900 bin kişinin üzerinde bulunan 4D taşeron işçiler için beklenen düzenlemenin ardından eşit maaş zamlarının gelmesi de bekleniyor.  Yüksek enflasyon oranlarının altında eziliyor olan maaşlar için ise en az  bin TL zam bekleniyor.

  Maaşlara zam oranı ne kadar uygulanacak?

2020 yılının en büyük beklentilerinden bir tanesi oluyor. Her altı ayda bir olmak üzere %4  oranında olacak şekilde yılda iki kez  maaşlarına zam yapılıyordu. Fakat maaşların enflasyon oranlarından oldukça aşağıda kalması nedeni ile vatandaşlar 2021 yılı için maaşlarına gelecek en düşük zammı yüzde 8,5 oranı üzerinde durulduğu biliniyor. En yüksek olarak verilen oran ise %15 olabileceği gibi % 17,5  oranında olma olasılığı da sıkça konuşulan konular arasında yer alıyor.Devlet birimlerinin çeşitli birimlerinde çalışma hayatına devam eden 4D taşeron işçiler için 2020 yılının ikinci yarısında, toplu sözleşmeler için çok uzun süre beklediler. 31 Ekim tarihi itibariyle iş kollarında değişme meydana gelecek olsa da ekim ayından sonra iş sözleşmelerinin başlaması da bekleniyor.

 2020 TİS GÖRÜŞME BAŞLIKLARI

4D taşeron işçiler için 2020 TİS görüşmeleri esnasında mali ve sosyal hak düzenlemeleri yapılacak. TİS görüşme zirvesinde değinilecek konular; maaş zamları,görev tanımları,maaşların oranları,yüzdelik dilimler,tayin hakları,ek ödemeler gibi konular yerini alacak.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı