32 bin MEB çalışanı iki ay boyunca maaş alamayacak
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

32 bin MEB çalışanı iki ay boyunca maaş alamayacak

FİNANS

13 Temmuz 2020 Pazartesi 01:46:27

32 bin MEB çalışanı iki ay boyunca maaş alamayacak

Taşerondan kadroya geçmiş olan 32 bin MEB işçisinin 2 ay boyunca maaş almayacağı ise gündemde. 2018 yılı seçim döneminde aynı personelin maaş aldığı, salgın sonrasında mağdur edildiği belirtiliyor.

CHP’den Mahmut Tanal, iktidarın 2018 yılında yapılan seçimlerde oy kazanmak adına o yıl maaşlar da kesinti yapmadığını fakat binlere MEB çalışanın salgın boyunca ortada kaldığını belirtti. Mahmut Tanal, 10 ay boyunca maaşlarını alan işçilerin temmuz ve ağustos aylarında maaş almayacaklarını belirtti.

Taşerondan kadroya geçmiş olan 32 bin MEB çalışanının 2 ay boyunca maaş almayacakları meclis gündeminde yer etmiş durumda. CHP İstanbul Milletvekili olan Mahmut Tanal ise söylediklerine göre iktidarın 2018 yılında oy kazanmak adına maaşların kesintiye uğramadan yatırıldığını fakat binlerce MEB işçisinin bu salgın süresince sahipsiz kaldığını belirtti.

CHP’den olan Mahmut Tanal’ın, söylediklerine göre Millî Eğitim Bakanlığı doğrusunda kadroya alınmış olan 32 bin taşeron işçinin her yıl Temmuz ve ağustos aylarında olmak üzere 2 ay boyunca maaş almadıklarını anlattı. Tanal, bu işçilerin yılda sadece 10 ay maaş aldıklarını aktardı.

CHP’li Tanal, Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde kadroya alınan 32 bin taşeron işçiye, her yıl 2 ay boyunca, Temmuz ve ağustos aylarında maaş ödenmediğini söyledi. Tanal, bu işçilerin sadece 10 aylık maaşlarını alabildiğini kaydetti.

MAAŞLARI YATMAYACAK

Mahmut Tanal memur vatandaşlarının maaşlarının 15 Temmuz tarihinde yatacağını belirterek, fakat Milli Eğitim Bakanlığı dahilinde taşeronda alınmış olan 32 bin işçinin tek kuruş maaş alamayacağını aktardı. Bu vatandaşlarımızın her yıl ay işsiz kaldıklarını ve şu an salgın sürecinde olduğumuzu ve işten çıkarma yasağı varken bile işten çıkarımların yapıldığını belirtti. 32 bin taşeron işçisinin birsuçlarının ne olduğunu sonra Tanal, bu işçilerin aile geçindirdiklerini belirtti ve bu ailelerin borçları, kredi ödemeleri yok mu dedi. Sözlerine devam ederken Tanal, 2 ay bu işçilerimizi idare mi edilemediğini sordu. Tanal, zaten bu işçilerimizin 2 bin 500 Türk lirası civarında bir maaş aldıklarını anlattı. Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yazılan ‘Geçici İşçilerin Vizelerinin Askıya Alınması’ adlı resmi yazıdan yola çıkarak da MEB de yer alan ve geçici işçi olarak belirtilen 32 bin işçinin vizelerinin 15 Haziran ve 14 Ağustos tarihleri arasında askıya alındığını aktardı. Mahmut Tanal, bunun anlamının ise 15 Temmuz ve 15 Ağustos tarihlerinde bu işçilerimizin maaşlarının yatmadığı anlamına geldiğini açıkladı.

2018’DE MAAŞLAR ALINMIŞ

2018 yılında ise CHP Milletvekili Mahmut Tan’ın iddialarına göre hükümet oy kaybetmemek adına işçilerin iki aylık maaşlarını kesmediğini ve resmi duyurunun ise bu husus hakkında seçimlerden 16 gün önce yapıldığını dile getiren Tanal, bunun sadece bir istisna olduğunu ve 2018 yılında Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışan vatandaşlarımızın maaşlarını aldığını sebebinin ise 24 Haziran 2018 de yapılan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinin sebep olduğunu aktardı. Tanal yine sözlerine devam ederken bu işçilerin temmuz ve ağustos aylarında işlerine ara verilmeden devam edeceklerinin müjdesinin 2 Haziran 2018 yılında seçimlerden 16 gün önce resmi yazıyla verildiğini belirten Tanal, seçim döneminde maaşlarını alan işçilerin salgın döneminde ise mağdur edildiklerini aktardı. Salgın sürecinde bu işçilerin de maaşlarının yatırılmasını savunan Tanal, bu işçilerin mağdur edildiğini aktardı.

DİĞER KURUMLAR 12 AY, MEB’DEKİLER 10 AY

Mahmut Tanal binlerce MEB bünyesinde çalışan işçiye haksız yapıldığının altını çizerek, MEB bünyesinde oldukları için iki ay boyunca maaşlarını alamayacak işçilerin 657’te tabi tutmaları sebebiyle işsizlik maaşı da alamadıklarını veya başka bir işte e bulunamadıklarını aktardı. Fakat Talan, bu işçilerin taşeron kapsamındayken de 2 ay boyunca işten çıkarıldıklarını ve maaşlarını alamadıklarını belirtti fakat o zamanlar da işçiler 2 ay boyunca işsizlik maaşı alabiliyorlardı farklı bir sigortalı işe de girebiliyorlardı. Şu an bakıldığında ise işçilerin bazı haklarını kaybetmiş olduklarını belirten Tanal, diğer kurumlarda 696 sayılı KHK ile çalışan işçilerin 12 ay çalıştığını ve maaşlarını aldıklarını faka MEB bünyesinde çalışanların aynı haklardan yararlanamadıklarını belirtti. Üstelik tekrar yatacak maaşların vergi kapsamına gireceğini belirten Talan vergiler ile tekrar bir mağduriyet yaşanacağını dile getirdi. Talan ise sözlerini 32 bin işçi ve aileleri adına bu haksızlığın ortadan kalkması gerektiğini savunarak sonlandırdı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı