23 milyon araç sahibini ilgilendiren trafik sigortası gelişmesi
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

23 milyon araç sahibini ilgilendiren trafik sigortası gelişmesi

FİNANS

26 Mayıs 2020 Salı 02:23:49

23 milyon araç sahibini ilgilendiren trafik sigortası gelişmesi

Trafik sigortası fiyatları hakkında yeni karar Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından duyuruldu. Yeni karar 23 milyon araç sahibini yakından ilgilendiriyor. Konu hakkında açıklama yapan Turusan Bağcı, 2020-2021 trafik sigortası fiyatlarında yaşanacak değişimler ve ödeme kolaylıkları hakkında bilgiler verdi.

Ülkemizde trafik sigortalarında her ay %1,5 oranın da fiyat artışı yapılırdı fakat bu durum yeni yayınlanan bildiri ile değişti. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan bildiriye göre trafik sigortaların her ay yapılan %1,5 oranında fiyat artışı %0,75’e düşürüldü. Yapılan artışların ise yıllık oranı %9’u geçmeyecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı milyonlarca sürücüyü ilgilendiren trafik sigortasına dair önemli değişiklikler yaptı. 23 milyon sürücüyü ilgilendirilecek iki değişiklik Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hayata geçirildi.

Trafik Sigortası Zammı Yarılandı

Yapılan değişikliğe göre sigorta fiyatında indirime gidildi. Bunun yanı sıra ise sermayesi yetersiz bulunan sigorta şirketlerinde trafik sigorta satmasına sınırlama getirildi. Ülkemizde yapılan her ay %1,5 oranındaki fiyat artışı da %0,75’e düşürüldü. Sigorta şirketleri de bundan sonra sadece sermayeleri oranında tarif sigortası satabilecek.

İstanbul Sigorta Acenteleri Derneği olan İSAD Onursal Başkanı Turusan Bağcı tarafından yapılan açıklama da Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından düzenlemeler yapıldığı belirtildi. Turusan konuşmasında bakanlık tarafından yapılan düzenlemeler sonucunda sigorta şirketlerinin her ay yasal olarak sigorta fiyatına yaptıkları zam oranını yarı yarıya düşürdüklerini açıkladı.

Sigorta şirketleri tavan fiyat uygulaması kapsamında trafik sigortalarında her ay primleri %1,5 oranına arttırma hakkı vardı. Bu oranda yıllık olarak %18 oranın bir artış anlamına gelmekteydi. Fakat bakanlık çıkardığı genelge ile aylık fiyatı artışını %1,5 oranından %0,75 oranına düşürdü. Bu belirlenen yeni oran ile yıllık artış yarı yarıya düşüş gösterdi. %18 oranını geçmeyen yıllık artış bundan sonra %9 oranını geçmeyecek.

2021 YILINDA ZAM %1 OLACAK

Haziran ayından sene sonuna kadar geçerli olan bu düzenleme firmalar trafik sigorta fiyatlarını aylık sadece %0,75 oranında artırabilecek. Bakanlık tarafından getirilen yeni düzenleme ile ise 2021 yılında bu oran artarak %1’e çıkarılacak. Gelecek sene başında itibaren sigorta şirketleri dilerlerse tavan fiyatı uygulayarak fiyatlarını aylık %1 oranında arttırma imkanına sahip olacaklar.

MAYIS AYI İÇİN ENDİŞELİLER

İstanbul Sigorta Acenteleri Derneği olan İSAD Onursal Başkanı Turusan Bağcı ise özellikle mayıs ayı konusunda endişeli olduğunu dile getirdi. Korona virüsü salgını her sektörü etkilediği gibi sigorta firmalarını da etkilemiş durumda. 2020 Nisan verilini 2019 Nisan verileriyle karşılaştırdıklarında bir aylık kaybın bile büyük oranlar da olduğu belirtildi. Mayıs ayı tablosu içinse kayıpların daha da artacağı konusunda tedirgin olduklarını belirten Bağcı, vatandaşlara destek olmak için önce vadeleri 1 ay uzattıklarını daha sonra da taksitlerde 1-3 aya varan ertelemeler yapıldığını belirtti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı