2021 Türkiye ekonomisi nasıl olacak? Uzmanlar neler söylüyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

2021 Türkiye ekonomisi nasıl olacak? Uzmanlar neler söylüyor

FİNANS

24 Ekim 2020 Cumartesi 17:12:37

Son Güncelleme: 24/10/2020 16:49:24

2021 Türkiye ekonomisi nasıl olacak? Uzmanlar neler söylüyor

Uzman ekonomistler Türkiye ekonomisinin 2020 yılında %3,4 oranında daralma göstermesini beklemekte. Bunun ana sebebi ise tüm dünyayı saran ve küresel ekonomiyi adeta yeniden şekillendiren korona virüs salgını. Öte yandan Hükümet kanadı 2021,2023 yıllarını kapsamış olan ve salgından toparlanmış olan ekonominin 2020 yılı için %0,03 oranında büyüme göstereceğini belirmişti.

Korona virüs salgını küresel anlamda tüm dengeleri değiştirmiş durumda. Bazı ülkeler hiç beklenmedik şekilde daralma gösteriyor ve eski güçlerini kaybederken kimi ülkeler de korona virüs salgını fırsat çevirmiş durumda. Peki ülkemiz Türkiye için analistler ne diyor? Türkiye 2020 yılını fırsata çeviren ülkelerden biri mi olacak?

Birçok vatandaşımız siyasi ve ekonomik gelişmelere eskisinden oldukça daha fazla ilgi gösteriyor. Peki ya hepimizin merak ettiği gibi ülkemizi ileride neler bekliyor? 2020 yılı Türkiye için nasıl olacak? İşte uzman ekonomistler tarafından tahminleri sizler için derledik,

Ekonomistler 2021’de ne kadar daralma bekliyor?

Uzman ekonomistler ise ülkemizin ekonomisinin 2020 yılında salgın nedeniyle %3,4 oranında daralma göstermesini beklemekte. Öte yandan hükümet 2021- 2023 yılında dair ekonomik planında bu yıl için %0,03 oranında büyüme beklediğini belirmişti.

Öte yandan istatistiklere baktığımızda 2009 yılından bu yana Türkiye ilk defa bir ekonomik daralma bekleniyor. Fakat 2021 için tablo daha olumlu şekilde. Yine ekonomistler için 2020 yılında küçülen Türkiye’nin 2021 yılının sonunda %4,1 büyümesini beklediklerini açıkladılar.

Konuya dair ise Reuters tarafından bir anket düzenlendi. 48 ekonomistin katılım gösterdiği bu ankette Türkiye ekonomisi bu yıl %3,4 daralma eğiliminde.

Hükümet ise yeni ekonomi programında ekonominin bu yıl %0,3 büyüme 2021 yılında ise %5,8 oranında büyüme göstermesini bekliyor.

Anket sonuçlarına göre ise uzman analistler 2021 yılı için sadece %4,1 büyüme oranı beklerken hükümetin ön gördüğü %5,8 bandının oldukça aşağısında bir tahmin.

CreditSuisse analist ismi olan Berna Beyazıtoğlu ise ekonominin olası bir ikinci dalga senaryosuna bağlı olduğunu belirtti ve yakın dönemde veya orta vadede bir toparlanmanın, firmaların bilançolarına, politikanın güvenirliğine ve Türkiye özelindeki unsurlardan kaynaklanan belirsizliklere bağlı olduğunu ifade etti.

EKONOMİDE 2009 YILINDAN BU YANA DARALMA GÖRÜLMEDİ

Türkiye ekonomisi ise 2009 yılında yaşanan krizde %4,7 oranında daralmış ve ardından ise inşaat yatırımlarının desteği ile her yıl büyüme göstermişti.

Fakat son zamanlar da Amerika ile yaşanan gerilimler, Merkez Bankası’nın güvenirliğinin azalması ile 2018 yılında kur krizi başlamış ve üç çeyrek boyunca daralmıştı. 2019 yılında ise ekonomi sadece %0,9 oranında büyüdü.

Bu olayların ardından ise salgın ile birlikte ekonomik hayat durmuştu. Merkez Bankası ’da ekonominin canlanması adına normalleşme süreci ile birlik faiz indirimlerine görülmemiş oranlar sunmuştu. Düşük faiz uygulamaları ile birlikte politika faizi %24 bandından %8,25 bandına kadar inmişti. Bu her ne kadar ekonomiyi canlandırsa da dolar kurundaki yükselişe de bir nevi zemin hazırlamıştı. Ardından ise Merkez Banaksı önce sabit faiz uyguladı ve yavaş yavaşta faiz artırımına gitti.

Yarın ise Merkez Bankası’nın yeni faiz kararının açıklanması bekleniyor. Piyasa ve uzman beklentileri ise Merkez Bankası’nın faiz arıttırmana devam edeceğini yönde. Ankete göre ise Merkez Bankası’nın yıl sonuna kadar politika faizi %11,75 bandına çıkarması bekleniyor.

AVRUPA BÖLGESİNE GÖRE EN ZOR DURUMLA OLAN TCMB

Unicredit tarafından yayınlanan rapora göre ise Türkiye Merkez Bankası şu anda, merkez ve doğu Avrupa bankaları arasından en zor konumda olan banka ve yıl sonundan önce ve sonra tekrar faiz artırımı bekleniyor. Unicredit açıklamasına göre ise Merkez Bankasının 2021 nisan dönemine kadar politika faizini %13,8 seviyesine çıkarmasını beklediklerini açıkladı.

2022 YILINDA ENFLASYON TEK HANEYE DÜŞECEK

Yine Reuters anketine göre ise 2022 yılının sonunda enflasyonun %9,7 oranına inmesi bekleniyor. Merkez Bankası’nın öte yandan 2020 yıl sonu için enflasyon tahmini ise %8,9 bandında.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı