2021 Ocak ayına kadar kredi borç erteleme mi geliyor? BDDK yeni teklifi
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

2021 Ocak ayına kadar kredi borç erteleme mi geliyor? BDDK yeni teklifi

FİNANS

22 Ekim 2020 Perşembe 22:59:06

Son Güncelleme: 22/10/2020 22:58:44

2021 Ocak ayına kadar kredi borç erteleme mi geliyor? BDDK yeni teklifi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından bireysel ve ticari ödemelere dair açıklamalar yapıldı. BDDK tarafından yapılan öneride kredi kartı aidat ödemeleri, 60 yaş üstü ve emeklilere dairde kolaylıklar bulunuyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK, bireysel ve ticari ödemelere dair açıklama yaptı. BDDK tarafından yapılan açıklama da bireysel ve ticari müşterilere yönelik vade tarihi 2020 yılının bitimine kadar olan ilgili ödemelerin öteleme yapılması ve ötelemesi yapılan vadelere dair piyasa koşulların uygun yapılandırma yapılması gerektiği belirtildi. Bunun dışında ayrıca kredi katlarıyla ilgili de bir açıklama daha geldi. Açıklamanın devamın da mevcut kredi limitlerine haksız yere bloke konulmaması ve limitlerin kullanım için hazır tutulmasına dikkat edilmesi gerektiği belirtildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu küresel salgın haline gelen ve mart ayından beri de ülkemiz de vakaların da artış yaşanan korona virüsü salgını sonrasında yaşanan normalleşme adımları süresince finansal kurumlara bireysel ve ticari müşterilere kolaylık sağlamaya çalışıyor.

BDDK, bu hususta kolaylık sağlanması adına 11 maddelik bir talimat yayınladı.

Bu 11 maddelik husus da en dikkat çeken özellikler ise bireysel ve ticari müşterilerin adlarına olan vade tarihleri bu yılın sonuna olan ödemelere dair öteleme yapılması ve yapılan ötelemeler sonucunda da uygun bir yapılandırılmaya gidilmesini belirtti.

KREDİ KARTI AİDATLARINDA KOLAYLIK

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, kredi kartı aidatlarına dair kolaylık yapılmasını istedi. Bu talep kapsamında, kredi kartı aidat tahsilatlarına itiraz eden vatandaşların taleplerine yönelik tahsilatın geçici olarak ertelenmesi istenildi.

Bir diğer yandan ise geçerli sebepler olmadıkça vatandaşların kredi katlarının limitlerin de kısıtlanmaya gidilmemesini ve nakit çekime kapatılma gibi kurallarda daha gevşek davranılmasını istedi.

KREDİ SİGORTALARINDA ETKİN SORGULAMA VE TAZMİN

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ayrıca Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunlara uygun davranılması gerektiğini vurguladı. Ayrıca kurum, poliçelerinde yaşanan ertelemeler sonucu tazminat oluşup oluşmayacağını kendisinin sorgulamasını ve oluşursa sigorta poliçesinden kolayca karşılanmasını sağlayacak bir sistemin gerekliliğinin altını çizdi.

BANKACILIKTA 60 YAŞ ÜSTÜ VE EMEKLİLERE KOLAYLIK

Aynı zaman BDDK tarafından bankalara gönderilen yazılı dilekçeye göre, emekli aylığından yararlanan vatandaşlar ile 60 yaşının üzerindeki vatandaşların sık sık dışarı çıkmalarına sebebiyet vermemek adına, ATM’leri kullanarak tek sefer maaşlarını veya aylıklarını çekebilmeleri, aylıklarını almak istedikleri bankalarda değişikliğe gitmelerindeki fiili şartların kaldırılmasını ve taleplerde gecikmelere yer vermeksizin uygulanmasını, ayrıca çağrı merkezlerinden hızlı ve yerinde hizmet alınmalarının sağlanması  gerektiğini vurguladı ayrıca BDDK tarafından kart teslimlerinde bile 60 yaş üstü emekli vatandaşlarımızın şubelere gelmesinin mecbur edilmemesi gerektiğini belirtildi.

SALGIN DÖNEMİNİN BAŞINDA BANKALARA TALİMAT VERİLMİŞTİ

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, bankalar veya diğer mali kuruluşlardan gelen müşteri taleplerinin takip edildiğini ve talimatların denetlendiğini bildirdi. Ayrıca BDDK, 20 Mart tarihinde salgın süreci boyunca bankalardan müşterilerine kolaylık sağlamalarını talep etmiş ve vatandaşların bu süreci olabildiğince az hazarla atlatmaları için 50’ye yakın önlemi salgın sürecinin başında uygulamaya geçirmişti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı