2021 Asgari ücret zammı ne kadar olacak? Bakan Selçuk ve Cumhurbaşkanı Erdoğan yorumları
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

2021 Asgari ücret zammı ne kadar olacak? Bakan Selçuk ve Cumhurbaşkanı Erdoğan yorumları

FİNANS

30 Eylül 2020 Çarşamba 20:12:45

Son Güncelleme: 30/09/2020 18:33:09

2021 Asgari ücret zammı ne kadar olacak? Bakan Selçuk ve Cumhurbaşkanı Erdoğan yorumları

Maaşını asgari ücret üzerinden alan birçok insan bulunmakta. Bu vatandaşlarımız da asgari ücrete gelecek zam oranlarını merakla takip etmekte. 2021 yılına dair zam müjdesini de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptı. 2021 asgari ücreti merak eden vatandaşlarımız için Bakan Selçuk, 2021 yılı için umutlu olduğunu ver her iki tarafı da mutlu edecek rakamlardan bahsedileceğini söyledi.

Merkez Bankası’nın yanında enflasyon oranlarına dair tahminlerin ardındansa ilk gündeme gelen konulardan biri 2021 yılına yönelik asgari ücret oldu. Bakan Selçuk’ta 2021 yılına dair asgari ücret hakkında vatandaşları bilgilendi. Bakan Selçuk ise yaptığı açıklamasında sözler vererek, gelecek senenin iki tarafından anlaştığı rakamlar üzerine olacağını belirtti. Bu müjdeli haberden sonra ise gözler 2021 yılı için asgari ücret zammına çevrildi.

ASGARİ ÜCRET ZAM ORANI 2021

Bakan Selçuk ise asgari zam oranın yıl sonuna doğru belli olacağını söylerken açıklamasında asgari ücretin devletin değil işveren ve işçinin anlaştığı bizimse arabulucu olarak bulunduğumuz bir ücret seviyesi olduğunu belirtti. Selçuk sözlerin verildiğini 2021 yılında her iki tarafından anlaştığı rakamlar üzerinden anlaşmanın olacağını bildirdi. Bu açıklamaların ardından ise 2021 asgari ücret zammı daha da merak edilir oldu.

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN: ASGARİ ÜCRETE İŞÇİMİZİ EZDİRMEYECEĞİZ!

Enflasyon sonuçları açıklandıktan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklama yapmış ve işçinin enflasyon karşısında ezilmesine müsaade etmeyeceklerini belirtmişti. Erdoğan yaptığı açıklamasının ardından ise 2021 asgari ücret dair umutlar iyiden iyiye arttı. Sayın Erdoğan, açıklamasında enflasyonun 3 ya da 4 puan üstünde yola devam edeceklerini söylemişti. Ayrıca Cumhurbaşkanı konuşmasında asgari ücretle geçinen vatandaşların ezdirilmeyeceğini, çarkın döneceğini ve bugüne kadar destek oldukları işçilere destek olmaya devam edeceklerini aktardı.

AGİ VE ASGARİ ÜCRET DEĞİŞTİ Mİ?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenen ve 2021 yılı içinde geçerli olacak asgari brüt ücret ise 2 bin 943 Türk lirası net miktarı ise 2 bin 324 Türk lirası olarak açıklandı. Son zamanlar da açıklanan enflasyonlar ve virüs nedeniyle yapılan değişiklikler ile birlikte asgari ücretin değişip değişmediği de konu oldu. AGİ ise bekar ya da evli bireyin çocuk sayısı gibi durumlara göre değişiklik göstermekte. AGİ bekar işçiler içinse 220 Türk lirası olarak belirlendi.

AGİ ASGARİ ÜCRETE DAHİL Mİ?

AGİ’nin asgari ücret dahil olup dahil edilmediği ise merak edilen bir diğer konu. Asgari Geçim İndirimi dahil asgari ücret ne 2 bin 324 Türk lirasıdır. Asgari ücret belirlenirken AGİ’dedahil edilerek belirleniyor ve ek olarak verilmiyor.

2020 ASGARİ ÜCRET NET VE BRÜT 2020 NE KADAR OLDU?

2020 yılı net asgari ücret 2 bin 943 Türk lirasıdır. Vergiler ve kesintiler çıkıldıktan sonra (618 Türk lirası) brüt asgari ücret belirlenir. O da 2020 yılı için 2 bin 324 Türk lirasıdır.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı