2020 Yıllık İzin Ücreti ve Süresi Nasıl Hesaplanır?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

2020 Yıllık İzin Ücreti ve Süresi Nasıl Hesaplanır?

FİNANS

20 Eylül 2020 Pazar 14:12:00

Son Güncelleme: 20/09/2020 14:07:14

2020 Yıllık İzin Ücreti ve Süresi Nasıl Hesaplanır?

2020 yılı herkes için oldukça zorlu geçerken, milyonlarca vatandaşımız yıllık izin haklarını kullanarak senenin yorgunluğunu atmak için planlar yapıyorlar. Senelik izin ücreti ve süresi ise kamu ile özel sektöre göre farklılık göstermektedir. Yeni işe girenler, 1 yıllık, 5 yıllık çalışanlar ne kadar yıllık izin alabileceklerini ve online hesaplama yöntemlerini merak ediyorlar. Bu yazımızda yıllık izin hesaplama işlemlerini ele aldık.

2020 yılının sona ermesine az bir süre kalan vatandaşlar yıllık izin süresini ve ücretini hesaplamaya başladı. Yıllık izin ücreti ve süresini nasıl hesaplanacağı bilmeyen vatandaşlar ise hakların ne olduğunu merak ediyor. Kamu ve özel sektöre göre değişiklik gösteren yıllık izin online olarak kolay bir şekilde hesaplanabiliyor. Sizler için yıllık izin ücreti ve süresi ile ilgili tüm detayları haberimizde topladık.

Her çalışanın yıllık olarak belli miktarda yıllık izin hakkı vardır. Eğer bu izinleri kullanmadan işten çıkarsa bu parayı alabilmektedir. Yıllık izin günlerine göre alınacak para miktarının hesaplaması online olarak yapılabilir. Vatandaşlar ise yıllık izin ücretinin nasıl hesaplanacağı merak ediyor.İşte 2020 yıllık izin süresi ve ücreti hesaplama…

YILLIK ÜCRETLİ İZİN NEDİR?

Bir vatandaş, deneme ve alışma süreleri dahil; bir işyerinde çalışmaya başladığı tarihten itibaren 1 senelik çalışma süresini doldurduğunda yıllık ücretli izin alma hakkına sahip olur. İzin hakkı doğan çalışan, hesaplanan hizmet yılına istinaden yıllık iznini takip eden hizmet yılı içinde kullanabilir.

Örneğin, 01.01. 2020 yılında çalışmaya başlayanbirisi,  31.12.2020 tarihi mesai bitiminde yıllık ücretli izin almaya hak kazanır. Bu iznini 01.01.2021 tarihinden itibaren kullanmaya başlar. 1 yıldan 5 yıla kadar çalışan vatandaşlar için 14 günden, 5 yıldan fazla 15 yıldan az çalışanlara 20 günden, 15 yıl ve daha fazla süre çalışanlara 26 günden az yıllık izin verilmez.

YILLIK İZİN ÜCRETİ NASIL ALINIR?

Vatandaşların yıllık izin ücreti alabilmesi için işten çıkma durumunun olması gerekmektedir. Yani çalışan kişinin iş yerinden çıktığında veya çıkarıldığında yıllık izin hakkı varsa bunu ücret karşılığı olarak alabilir. Yıllık izin ücreti yönetmeliği 4857 sayılı İş Yasası kapsamındadır.

YILLIK İZİN ÜCRETİ NASIL HESAPLANIR?

Herhangi bir nedenle iş sözleşmesi sona eren vatandaşlar yıllık izin ücreti ödemesi almaya hak kazanır. Alınacak ücret belirli usullere göre belirlenir. Yıllık izin parası hesaplamak için bazı bilgilere ihtiyaç vardır. Bu bilgiler;

-Çalışan kişinin doğum tarihi

-Çalışan kişinin işe başlama tarihi

-Çalışan kişinin işten ayrılma tarihi

-Kişinin kullandığıizin süresi

-Son ay aldığı net ya da brüt maaş tutarı

Örneğin; 1 Ocak 1991 tarihinde doğan bir vatandaşın işe başlama tarihi 1 Ocak 2015 olsun. İşten ayrılma tarihi de 1 Ocak 2020 olsun. Bu kişi 14 gün de izin kullanmış olsun. Çalışanın asgari ücretle yani 2324,70 liraya çalıştığını düşünelim. Çalışanın işten ayrılma yaşı29 oluyor. İş yerindeki kıdemi ise 5 yıl. Kişinin alacağı yıllık izin ücreti 4336,64 lira oluyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı