2020 Ekim ayı kira artış oranı belli oldu! 2020 Ekim kira artışı hesaplama nasıl yapılır?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

2020 Ekim ayı kira artış oranı belli oldu! 2020 Ekim kira artışı hesaplama nasıl yapılır?

FİNANS

6 Ekim 2020 Salı 18:17:53

2020 Ekim ayı kira artış oranı belli oldu! 2020 Ekim kira artışı hesaplama nasıl yapılır?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan TEFE-TÜFE oranlarına göre 2020 Ekim kira artış oranları netlik kazandı. Kiracı ve ev sahiplerini yakından ilgilendiren gelişme sonrasında Ekim ayı içerisinde kiralara zam yapılacak yüzdelik dilim belli oldu. İşte hesaplama işlemleri ve enflasyonda yaşanan gelişmeler.

Enflasyon oranındaki veriler baz alınarak hesaplanan kira artış oranı, Ekim ayı için açıklandı. Kira sözleşmesini her sene Ekim ayında yenileyen vatandaşlar, Ekim ayı kira artış oranını merak ediyordu. TÜİK’in enflasyon verilerini 5 Ekim’de açıklamasıyla birlikte, kira artış oranı netleşti. Peki 2020 Eylül ayı enflasyon oranları ne kadardı? 2020 Ekim kira artış oranı ne kadar oldu? Kira artış oranı hesaplama nasıl yapılır? İşte tüm detaylar…

Pek çok ev sahibi ve kiracı tarafından merak edilen Ekim ayı kira zammı oranı belli oldu. Her yıl, Ekim ayında kira sözleşmesini yenileyen vatandaşlar için çok önemli olan kira artış oranı, enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte belli oldu. Vatandaşların en çok merak ettiği “Ekim kira artışı ne kadar? Ekim ayı kira artış oranı nasıl hesaplanır?” sorularının cevabı sonunda netleşti.

Kira sözleşmesini Ekim ayında yenileyecek olan kiracılar için ne kadar zam yapılacağını belirleyen enflasyon rakamları TÜİK tarafından açıklandı.

EYLÜL AYI ENFLASYON ORANLARI BELLİ OLDU

Tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) aylık yüzde 0.97 oranında, yıllık ise yüzde 11,75 oranında arttığı açıklandı.

Ağustos ayına oranla, Eylül ayında TÜFE’de yüzde 0.97 artış yaşandı. TÜFE’de, geçtiğimiz yılın Aralık ayına oranla ise yüzde 8,33 artış yaşanırken, 2019 Eylül ayına göre yüzde 11,75 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 11,47 oranında artış yaşandığı kaydedildi.

EKİM AYI KİRA ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Eylül ayında tüketici fiyatları yüzde 0.97 oranında arttı. Geçen yıl Eylül ayında yüzde 9.26 seviyesinde olan yıllık enflasyon oranı ise yüzde11.75’e yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilerine göre, tüketici fiyatlarındaki dokuz aylık artış yüzde 8.33 seviyesinde oldu. 12 aylık ortalamaya göre artış ise yüzde 11,47’ye gerileme gösterdi.

KİRA ARTIŞ ORANI HESAPLAMA! KİRA ARTIŞ ORANI NASIL HESAPLANIR?

Geçtiğimiz yıl açıklanan Orta Vadeli Ekonomi Programı kapsamında, kira zamlarına dair üst sınır üretici fiyat endeksi oranına göre değil tüketici fiyat endeksi (TÜFE) oranına göre belirlenmeye başlandı.

Bu rakam, ev sahibinin kiracıya uygulayabileceği en yüksek tavan zam oranıdır. Ekim ayı için uygulanacak kira artış oranı, TÜFE’nin 12 aylık ortalaması baz alınarak hesaplandı ve bu ay için belirlenen kira zam oranı yüzde 11,47 oldu.

KİRA ZAMMI HESAPLAMA

Kirası1.000 TL olan bir konutta yaşadığınızı varsayalım. Ekim ayı için belirlenen TÜİK TEFE TÜFE kira artış oranının da yüzde 11,47 olduğunu biliyoruz. Ekim ayı için uygulanacak olan zam miktarı 114,70 lira oluyor. Yani Ekim ayında kira artış oranı dahil ödeyeceğiniz zamlı kira tutarı 1.114,70 liradır.

GEÇEN AY KİRA ARTIŞ ORANI NE KADARDI?

2020 Eylül ayı kira artış oranı, Ağustos ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından belli oldu. Ağustos ayı TÜFE’nin 12 aylık ortalaması baz alındı ve Eylül ayı için kira artış oranı yüzde 11,27 oldu. Yani 1000 lira kirası olan bir evde oturan vatandaşın kirası, yüzde 11,27 zam oranıyla birlikte 1.112,7 liraya yükseldi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı