2020 Ekim ayı işsizlik maaşı ne zaman ödenecek sorusu yanıt buldu
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

2020 Ekim ayı işsizlik maaşı ne zaman ödenecek sorusu yanıt buldu

FİNANS

23 Eylül 2020 Çarşamba 16:12:08

Son Güncelleme: 23/09/2020 00:19:17

2020 Ekim ayı işsizlik maaşı ne zaman ödenecek sorusu yanıt buldu

Eylül ayının sona ermesine birkaç gün kalmışken, vatandaşlar işsizlik maaşlarının Ekim ayı için ne zaman ödeneceğini merak etmeye başladı. İşsiz kalan vatandaşlara belirli zaman aralıklarında devlet tarafından ödenen işsizlik maaşının ödeme tarihleri, işsizlik maaşı almaya hak kazanan vatandaşlar tarafından araştırılıyor.

Peki, işsizlik maaşını kimler alabilir? İşsizlik maaşı koşulları nelerdir? Ekim ayı işsizlik maaşı yattı mı? Ekim ayı işsizlik maaşı ne zaman yatacak? Tüm bu sorularınızın cevabı haberimizde yer alıyor. İşte işsizlik maaşı ile ilgili tüm detaylar…

Binlerce iş bulamayan vatandaşın yararlandığı işsizlik maaşının Ekim ayında ne zaman ödeneceği sorusu vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. Ekim ayına sayılı günler kala Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılacak olan açıklama merakla bekleniyor. Peki işsizlik maaşı ile ilgili bakanlıktan açıklama geldi mi? Vatandaşlar bu sorunun cevabını araştırıyor.

EKİM AYI İŞSİZLİK MAAŞI NE ZAMAN ÖDENECEK?         

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, işsizlik maaşının ne zaman ödeneceği konusunda şimdilik bir açıklama yapmadı. Fakat işsizlik maaşı ödemelerinin 5 Ekim Pazartesi günü hesaplara yatacağı tahmin ediliyor.

İŞSİZLİK MAAŞINA NASIL BAŞVURULUR?

İşsiz kalan kişinin hizmet akdinin feshedilmesinden sonraki 30 gün içinde başvuru yapması gerekmektedir. Pandemi süreci nedeniyle işsizlik maaşına başvurular İŞKUR’un internet sitesi üzerinden alınıyor. Başvurunuzu www.iskur.gov.tr adresinden hızlı ve çabuk bir şekilde yapabilirsiniz.

Sigortalı vatandaşların işsiz maaşı alabilmesi için, iş almaya hazır durumda görünmesi gerekmektedir. İşsizlik ödeneği başvurusu yapan kişinin iş arayan kaydı yapılmakta ve güncellenmektedir. Kişiler bu sayede danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleki eğitim hizmeti alabiliyor.

2020 İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR?

Belirlenen en yüksek işsizlik maaşı 2 bin 336,53 lira, en düşük işsizlik maaşı ise 1.168,27 liradır.

İŞSİZLİK MAAŞI ALMA ŞARTLARI NELERDİR?

  • Kişinin işsizlik maaşı alabilmesi için kendi isteği ve kusuru dışında işsiz kalması gerekmektedir.
  • Kişinin, hizmet akdinin sona ermesinden önceki 120 günde hizmet akdine tabi olması gerekmektedir.
  • Kişinin hizmet akdinin feshedilmesinden önceki son 3 yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olması gerekmektedir.
  • Kişinin işsizlik maaşından yararlanabilmesi için, hizmet akdinin feshinden sonraki 30 günde kendisine en yakın İŞKUR birimine giderek veya İŞKUR’un internet sitesi üzerinden online olarak başvuru yapmış olması gerekmektedir.

İŞSİZLİK MAAŞI NASIL HESAPLANIR?

İşsiz kalan kişiye verilecek olan günlük işsizlik ödeneği, sigortalı vatandaşın son 4 aylık primi esas kazançları dikkate alınarak hesaplanır. Günlük ortalama brüt kazancının %40’ı olarak verilir. Hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı asgari ücretin aylık brüt miktarının yüzde seksenini geçemez. İşsizlik ödeneği, damga vergisi hariç olmak üzere bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaz.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı