2020 Ağustos TEFE-TÜFE oranları ve kira artışı ne kadar olacak?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

2020 Ağustos TEFE-TÜFE oranları ve kira artışı ne kadar olacak?

FİNANS

25 Ağustos 2020 Salı 14:12:15

Son Güncelleme: 24/08/2020 01:21:42

2020 Ağustos TEFE-TÜFE oranları ve kira artışı ne kadar olacak?

Her ay Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) tarafından açıklanan TEFE-TÜFE oranlarına göre ev sahipleri kira zam oranlarını belirliyorlar. TÜİK tarafından yapılan açıklamaya göre 2020 yılı Ağustos TEFE-TÜFE artış oranları önümüzdeki günlerde belli olacak.

Ağustos ayına dair enflasyon verileri açıklanacak ve gözler bu verilerde. Enflasyon verilerine göre piyasa tekrardan şekillenecek, kira zam oranları belli olacak ve birçok kalemde harcamalar belirlenecek. Peki enflasyon verileri ne zaman açıklanacak? Tahminler neler?

Merkez Bankası’nın enflasyon ile mücadelesi devam etmekte. Merkez Bankası enflasyon artmasının elinden geleni yapmaya çalışırken gözler ise yakında açıklanacak olan son enflasyon verilerinde TÜİK tarafından paylaşımı yapılacak enflasyon oranları ile ağustos ayına dair kira maliyetleri de belli olacak. Eylül ayında ise kiracı vatandaşlarımız için kira artış zam oranı uygulanacak. Peki enflasyon ne zaman açıklanacak? Beklentiler neler? Kira zammı ne kadar olacak? Kiracıların ve vatandaşlarımız merak ettiği detaylar ise haberimizde.

Türkiye’nin her kesiminden binlerce vatandaşımız ağustos ayına dair açıklanacak enflasyon verilerini beklemekte. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ise attığı adımların tüketimdeki etkisini görmek için enflasyon verilerini beklemekte. Aynı zaman veriler piyasa tarafından da beklenmekte. Enflasyon verilerine göre ise piyasalar yeniden şekillenecek.

TÜİK TEFE TÜFE AĞUSTOS ENFLASYON RAKAMLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Ülkemizde enflasyon oranları Türkiye İstatistik Kurumu, TÜİK tarafından açıklanmakta ve her ay bir sonraki ayın ilk 7 günü içerisinde yayınlanmakta.

Bu sebepledir ki ağustos dönemine dair enflasyon verilere Eylül döneminin ilk 7 günü içerisinde yani ilk haftasında açıklanacak. Türkiye İstatistik Kurumu ise verilerin açıklanacağı tarihi 3 Eylül 2020 Perşembe günü olarak paylaştı.

3 Eylül Perşembe saat 10.00’da TÜİK tarafından internet sitesi aracılığıyla her kesimin merakla beklendiği enflasyon verileri basın ile açıklanacak. Paylaşılan verilere göre ise Merkez Bankası’nın aldığı önlem ve müdahalelerin enflasyon üzerindeki etkileri de gözlemlenmiş olacak.

EYLÜL AYINDA KİRALARA KAÇ LİRA ZAM GELECEK, EV SAHİPLERİ NE ZAMAN ZAM YAPACAK?

Ev sahipleri kira sözleşmelerinde aksi bir husus bulunmadığı takdir de kiracılarına yılda bir kez zam yapma hakkına sahiptirler. Bu zam oranı ise zammın yapılacağı ay içerisinde açıklanan enflasyon rakamları ila 12 aylık TÜFE ortalaması alınarak hesaplanmaktadır.

Türkiye İstatistik Kurumu olan TÜİK tarafından 3 Eylül 2020 tarihinde enflasyon verilerini açıklanması bekleniyor. Açıklanacak olan veriler ile birlikte 12 aylık TÜFE ortalaması alınacak ve eylül ayında ev sahiplerinin kiracılarına uygulayabilecekleri kira zam oranlarının tavan limiti belirlenecek.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
1 Yorum

1 Yorum

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı