2 yıl daha erken emekli olabilirsiniz! Başvuru Yapan ve Şartları Sağlayan Herkes Erken Emekli olabilecek
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

2 yıl daha erken emekli olabilirsiniz! Başvuru Yapan ve Şartları Sağlayan Herkes Erken Emekli olabilecek

FİNANS

18 Eylül 2020 Cuma 15:20:22

Son Güncelleme: 18/09/2020 14:04:13

2 yıl daha erken emekli olabilirsiniz! Başvuru Yapan ve Şartları Sağlayan Herkes Erken Emekli olabilecek

2020 yılı askerlik borçlanmasıyla vatandaşlarımız iki yıl erken emekli olabilirler. Erken emekli olmanın yollarını araştıran vatandaşlarımız için askerlik borçlanması ne kadar, nasıl başvuru yapılır ve gerekli evraklar nelerdir sorularını ele aldık.

Vatandaşlar erken emekli olmak için çeşitli yollar arıyor. Bazı koşulları sağlayan herkes erkenden emekli olma şansını yakalıyor. Askerlik borçlanması sayesinde gerekli koşulları sağlayan kişiler 2 yılda erken emekli olabilirler. İşte askerlik borçlanması ile ilgili tüm detaylar…

Her Türk vatandaşının yerine getirmesi gereken yasal bir görev olan askerlikte geçen süre boyunca kişilerin sigorta primleri ödenmez. Vatandaş ise bu kaybın önüne geçmek istiyor. Bu kaybın önlenmesi için bir uygulama vardır. Buna, askerlik borçlanması denir.

ASKERLİK BORÇLANMASI NEDİR?

Askerlik görevi boyunca yaşanan sigorta kaybını önlemek için askerlik borçlanması adı altında bir uygulama bulunmaktadır. Askerde geçirdiğiniz süre kadar prim ödemesi yaptığınızda emekliliğiniz sekteye uğramamış oluyor. Bu sayede askere gitmeden önceki emeklilik süreniz geçerli oluyor ve erkenden emekli olabiliyorsunuz.

ASKERLİK BORÇLANMASI BAŞVURUSU

Askerlik görevini bitirmiş olan kişiler istedikleri zaman askerlik borçlanmasına başvurabilirler. Askerlik borçlanmasına yararlanmak isteyen kişiler sosyal sigortalar kurumuna başvurarak yararlanabilirler. Kişiler, sigorta primlerini ödemeyi kabul edince askerlik borçlanması başlar.

ASKERLİK BORÇLANMASI PRİM ÖDEMESİ NE KADAR?

Askerlik borçlanması için yapılan prim ödemeleri kişinin maaşını minimum ve maksimum sınırı belirlenerek hesaplanır. Belirlenen kazancın %32’si üzerinden ödeme yapılır.

-1 aylık askerlik borçlanması minimum 941 lira

-6 aylık askerlik borçlanması minimum 5650 lira

-12 aylık askerlik borçlanması 11 bin 301 lira

-18 aylık askerlik borçlanması minimum 16 bin 951 lira

-20 ayın üzerindeki askerlik borçlanması ise minimum 18 bin 835 liradır.

ASKERLİK BORÇLANMASI İÇİN GEREKLİ OLAN BELGELER

Askerlik borçlanmasına başvuru yapmak için kimlik belgesi ve fotokopisiyle birlikte başvuru dilekçenizi götürmeniz gerekmektedir. Askerlik borçlanmasına başvurmak için askerlik dilekçenizi askerlik şubelerinden almanız gerekmektedir. buna ek olarak askerlik borçlanması belgesini e-devlet’ten veya SGK’dan alabilirsiniz.

ASKERLİK BORÇLANMASINA İNTERNETTEN NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Askerlik borçlanmasına başvurmadan önce hangi sigorta kolunda olduğunuzu öğrenmeniz gerekmektedir.  Ardından e-devlet’e giriş yaparak sigorta kolunuza göre arama yapmalısınız. Örneğin, 4A bünyesinde başvuru yapacaksınız arama yerine “4A askerlik borçlanması başvurusu” yazmalısınız. 4B askerlik borçlanması için ise arama yerine “4B askerlik borçlanması” yazmanız gerekmektedir. Başvuru sayfasına girdiğinizde sizden istenen belgeleri ileterek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı