1800 günden emeklilik şartları bekleyene müjde! Erken emekli olabilirsiniz
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

1800 günden emeklilik şartları bekleyene müjde! Erken emekli olabilirsiniz

FİNANS

11 Ağustos 2020 Salı 10:12:53

Son Güncelleme: 11/08/2020 01:53:29

1800 günden emeklilik şartları bekleyene müjde! Erken emekli olabilirsiniz

Uzun yıllardır emeklilik hayali kuran vatandaşlarımız için 1800 prim günüyle emeklilik müjdesi duyuruldu. Şartları sağlayan vatandaşlarımız erken emekli olabilecekler.

Erken emekli olmayı hayal eden vatandaşlar sunulan fırsatları değerlendirebilir.

Emekli olmak için vatandaşların uzun bir süre çalışması gerekmekte. Emekli olmak isteyen vatandaşlarımız da en kısa süre içerisinde emekli olmanın hayalini kurmakta.

Öte yandan vatandaşlar SGK ile prim gününü tamamlayıp ne zaman emekli olacakların ince ince araştırmaya başlarlar. Erken emeklilik içinse vatandaşlarımızın uygulayabileceği bazı koşullar bulunmakta.

Emekli olmak isteyen vatandaşlar bir an önce günlerini ve yaşlarını doldurmayı iple çekmekte. SGK ve BAĞKUR çalışmaya devam edenler için geri ödeme sunmamakta. Fakat önceki dönemler de çalışmayan sürelere yönelik geri ödeme imkânı mümkün.

Bunun dışında ise vatandaşlara bazı koşullarla ile birlikte erken emeklilik de tanınmakta. Bu koşulları sağlayan vatandaşlar da emekliliklerini birkaç yıla kala beklemekten kurtulabilirler.

İş Kaybına Uğrayan Kişiler Erken Emekli Olabilir Mi?

Kanunlarca belirtilen sürenin en azından %60 oranında iş kaybı yaşayan insanların erken emekli olmasına fırsat verilmektedir.

Bu noktada ise vatandaşların bu imkândan yararlanması için bazı koşulları yerine getirmelidir. Bu koşulların ilki ise on yıl sigortalı olma ardından ise 1800 gün prim günü sahibi olma ve %60 oranında iş gücü kaybı.

ERKEN EMEKLİLİK HANGİ DURUMLARDA GEÇERLİ?

Bunun yanında ise bakıma muhtaç evladı olan annelerinde erken emeklilik hakları bulunmakta.

Sigortalı olarak çalışan kadınların ise üç doğum yapmasının ardından doğum borcu 6 yıl olmakta. İsterse çalışan anne koşulları sağladığı takdirde doğum borçlanması olarak adlandırılan dönem sayesinde 6 yıl erken emeklilik kazanmakta.

Asker olarak çalışan vatandaşlarımızsa askere gitmeden önce borçlanarak işe girmesi durumunda işe başlama tarihi ile birlikte geri çekme hakkı bulunmakta. Kanunlar incelendiğinde ise askerlerin bir yıl erken olacak şekilde erken emekli olma hakları bulunmakta.

Tüm bunların dışında ise beş yıl önceden emekli olmak hakkı bazı vatandaşlara da tanınmakta.

Ağır ve yıpratıcı işlerde çalışan vatandaşlara erken emeklilik hakkı verilmekte. Madencilik gibi bazı fabrika çalışanlarının ve memurların çalıştıkları iş grubuna bağlı olarak prim hakkı kazanmakta.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı