14 yaşından küçük çocuğu olana yıllık 675 TL devlet destek ödemesi
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

14 yaşından küçük çocuğu olana yıllık 675 TL devlet destek ödemesi

FİNANS

14 Ağustos 2020 Cuma 09:12:26

Son Güncelleme: 14/08/2020 00:37:37

14 yaşından küçük çocuğu olana yıllık 675 TL devlet destek ödemesi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından koşullu eğitim yardımı ödemeleri tüm hızıyla devam ediyor. İlköğretim veya ortaöğretimde okuyan çocuğunuz varsa sizde devletten 675 liraya kadar ödeme alabilirsiniz. Başvurusu kabul olan vatandaşlar ödemelerini her iki ayda bir PTT yoluyla almaktadırlar.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ihtiyaç sahibi ailelere sunduğu yardımlara bir yenisi daha eklendi. Ailelerin sağlık, eğitim gibi ihtiyaçlarını gidermesine yardımcı olmayı amaçlayan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ilgili kurumlarla işbirliği yaparak ailelerinmaddi şikâyetlerini ortadan kaldırmaya çalışıyor.Binlerce ebeveyni ve çocuğu ilgilendiren koşullu eğitim yardımıyla ilgili tüm detayları sizler için derledik.

Yaptığı çalışmalarla ihtiyaç sahibi ailelere yardımcı olmaya çalışan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı,ilkokul, ortaokul ve lise olmak üzere 12 yıllık zorunlu eğitim masrafına destek oluyor. Maddi yetersizlikler nedeniyle çocuklarını okula gönderemeyen ve ihtiyaçlarını karşılayamayan vatandaşlara devlet tarafından maddi destek sağlanmaktadır. Bakanlık tarafından yardımların kapsamı ve detayları belirlendi. Vatandaşlarınbu yardımlardanyararlanabilmesi için bazı koşullar öne sürüldü. Peki, koşullu eğitim yardımı nedir?Eğitim yardımı almanın koşulları nelerdir?

Geçim sıkıntısı yaşayan ailelerin, çocuklarının okula göndermesi şartıyla, ailelerin ihtiyaçlarını karşılaması için devlet tarafından maliyardım sağlanır.Koşullu eğitim yardımından yararlanmak isteyen vatandaşların bazı koşulları karşılaması gerekmektedir.Bu koşullardan biri ebeveynlerin sosyal güvenceye sahip olmamasıdır. Yardımdan yararlanmak isteyen kişilerin gelir beyanı ile maddi yetersizliğini kanıtlanmasıistenir.

KOŞULLU EĞİTİM YARDIMI ALMANIN ŞARTLARI NELERDİR?

Koşullu eğitim yardımından yararlanmak isteyen annelerin başvuruları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları tarafından tamamlanır. Başvuru yapmak için kişinin T. C. Kimlik kartı olması yeterlidir. İlk veya orta öğretim dönemindeki çocukları olan ebeveynler maddi destekten yararlanabilir. Hanede kişi başına düşen gelirin net asgari ücretin 1 / 3’ünden az yani 701,32 liradan az olması gerekmektedir.Aksi halde kişiler maddi yardımdan yararlanamaz.

KOŞULLU EĞİTİM YARDIMI NE KADARDIR?

Öğrencilerin cinsiyetine ve eğitim seviyesine göre Koşullu Eğitim Yardımı’nın ödemeleri belirlenir.

-İlköğretimde okuyan erkeköğrencilere aylık 45 lira, kız öğrencilere aylık 50 lira

-Ortaöğretimde okuyan erkek öğrencilere ayda 55 lira, kız öğrencilere ayda 75 lira ödenmektedir.

-Ailelere, her 2 ayda bir toplu olarak Koşullu Eğitim Yardımı verilir. Koşullu Eğitim Yardımı, 9 ay boyunca verilmeye devam edilir ve yardım için kabul edilen anneler ödemelerini PTT’den alır.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı