12 Milyon Emekliyi Yakından İlgilendiren Gelişme! Tek çatıda zam oranları yapılacak
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

12 Milyon Emekliyi Yakından İlgilendiren Gelişme! Tek çatıda zam oranları yapılacak

FİNANS

7 Eylül 2020 Pazartesi 00:12:11

Son Güncelleme: 06/09/2020 20:41:17

12 Milyon Emekliyi Yakından İlgilendiren Gelişme! Tek çatıda zam oranları yapılacak

2020 yılı içerisinde gerek emekli vatandaşlarımız gerekse diğer vatandaşlarımız için olsun birçok destek yardımı yapıldı. Özellikle de korona virüs salgınıyla birlikte devlet olağan yardımlarını ve desteklerini arttırdı. TÜİK tarafından enflasyon verileri açıklanırken emeklilere yapılacak zam hakkında önemli gelişmeler yaşandı.

2020 yılı döneminde ocak ayında emeklilerimiz zam almış ve ardından Ramazan ve Kurban Bayramları içerisinde de emeklilerimize ikramiye verilmiş ve zamlı maaşlarını almışlardı.

Emekli vatandaşlarımız içinse bu vesilelerle yıl içerisinde birçok kez ek maaş ve ikramiye almış oldu. Şimdi ise emekli vatandaşlarımız içinse eşit zam durumu söz konusu oldu. Peki eşit zam konusu nedir? Hangi emekliler yararlanabilir? Emeklilerimizin kazançları ne kadar? İşte birçok emekli vatandaşımızın merak ettiği soruların cevapları;

SSK ve BAĞ-KUR tarafından emekli olan vatandaşlarımızın zamlarının memur emeklisi vatandaşlarımız gibi toplu sözleşmeyle belirlenmesi de talep edildi. Peki emekli vatandaşlarımızı yakından ilgilendiren bu talepler kabul edilirse nasıl bir süreç izleneceği ise merak konusu. Emekli vatandaşlarımız içim eşit zam haberi içinse merak edilen tüm detaylar;

Emekli vatandaşlarımız ve maaşlarıyla ilgili özellikle de korona virüs salgını başladığından bu yana gelişmeler sürekli artmakta. Hükümet son zamanlar da emekli vatandaşlarımızın gelirlerinde önemli artışlara imza attı. Emekli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak için birçok tasarı hazırlanıyor ve hepsi de onay için beklemekte. Yeni bir tasarı ise yolda. Müjdeye göre ise SSK ve BAĞ-KUR tarafından emekli olan vatandaşlarımız için de eşit zam formüllerinin uygulanması planlanıyor.

Tek çatıda zam oranları

Şu an için hala memur emeklileri için gelem zam miktarları memurların zamları ile beraber olarak toplu sözleşmelerin ardından beklemekte. Ortalama olarak bakıldığında da ise dokuz milyonu aşan SSK ve BAĞ-KUR emeklilerimiz adına her sene düzenli olarak ocak ve temmuz dönemlerinde bir önceki altı aylık dönem içerisinde gerçekleşmesi beklenen enflasyon oranı kadar enflasyon zammı altında, ücret artışı alacaklar.

Bu bağlamda ise madem emeklilerimiz aynı çatı altında o zaman ayrı ayrı zamlar da almamaları gerekmekte. Bunu sağlamak içinse tüm emekliler adına toplu sözleşme yapılması talebinde bulundu. Yapılan bu çağrı da gündeme oturmuş durumda.

İyileştirme imkânı

Toplu sözleşme çağırısıyla birlikte de emeklilerimiz arasında oluşan farklı oranlardaki zam sistemlerinin üzerinde durulması, iyileştirilme yapılması ve oluşan ya da oluşacak haksız durumların önüne geçilmesi bekleniyor.

Memurlar için SSK ve BAĞ-KUR emekli adına gelecek zamlar ise bir arada olacak. Bu sözleşmeyle aynı zamanda düşük emekli maaşı alan vatandaşlarımız için iyileştirme adımları da çok daha kolay atılabilir bir hale gelecek. Ayrıca bu sözleşme sayesinde yine zam oranları önceden bilinecek ve enflasyon ile bağlantısı ortadan kalkacak.

Zamlar pazarlıkla belirlensin

Devletten talep edilen çağrı da ise istenen bir diğer madde SSK ve BAĞ-KUR emeklerimiz adına yapılacak zam oranlarının aynı memur emeklisi olan vatandaşlar gibi önceden belirlenmesi talep edilmekte.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
1 Yorum

1 Yorum

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı