FAST Para Transfer Limiti Arttırıldı! Artık Dilediğiniz Saatte Daha Yüksek Limitlerle EFT Yapabileceksiniz!

2020 yılından beri hayatımızda olan Fonların Anlık ve Sürekli Sistemi, yani kısaca FAST, gün geçtikçe sınırlarını genişletmeye devam ediyor.

Finans 17.02.2022 - 19:10 17.02.2022 - 19:10 Serhat Karaman

Merkez Bankası ve Bankalararası Kart Merkezi iş birliği ile hayata geçirilen bu proje, artık gelişme dönemine giriyor. Bir süredir 2.000 TL ile gerçekleştirilen FAST işlemleri, artık 5.000 TL’ye kadar kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilecek. FAST ile ilgili diğer merak edilenler, haberimizin devamında olacak.

Nedir Bu FAST?

İlk olarak bilmeyen ya da daha önce duyduğu halde ne işe yaradığını bilmeyenler için FAST nedir? bir bakalım. FAST, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi tanımının kısa adı olarak kullanılıyor. Bilindiği gibi bir banka hesabından başka bir banka hesabına para transferi, EFT işlemi ile yapılabilmekte. EFT, belirli saatlerde ve günlerde gerçekleştirilirken, bu sınırlama tamamen bankaların mesai saatlerine göre işlemekte.

FAST, mesai saatleri dışında da farklı bankalar arasında para transferine imkân veren bir sistem olarak uygulanmaya alınmıştır. Bu sistem sayesinde belirli bilgiler ve bankacılık kanallarının kullanımı ile 7/24 EFT yapmak mümkün hale gelmiştir. 

Kritik Tarih 21 Şubat 2022

İlk olarak 1.000 TL ile yapılabilen FAST işlemleri, bir süredir 2.000 TL üzerinden gerçekleştirilebilmekteydi. Yapılan son dakika duyurusuna göre 21 Şubat tarihinden itibaren FAST işlemleri, anlık 5.000 TL’ye kadar yapılabilecek. T.C kimlik numarası, yabancı kimlik numarası, IBAN numarası, pasaport numarası, cep telefonu ve e-posta adresi gibi bilgileri kullanarak günün dilediğiniz saatinde 5.000 TL’ye kadar EFT yapabileceksiniz.

FAST işleminde para transferi sadece saniyeler içerisinde gerçekleştirilebiliyor. Üstelik 5.000 TL sınırı, yalnızca bir işlem için geçerli. Yani dilerseniz ilk işleminizi tamamladıktan sonra hemen tekrar FAST para transferi yapabilirsiniz. FAST işlemleri bankaların mobil şube, internet bankacılığı, şube, ATM, telefon bankacılığı ve çağrı merkezi gibi kanalları üzerinden gerçekleştirilebiliyor. İşlemlerden masraf alınıp alınmaması ise tamamen bankaların elinde.

Bazı bankalar FAST işlemleri için belirli oranda masraf tahsil ederken kimi bankalar hâlâ bu işlemi ücretsiz olarak sunuyor. Bankanızın ürün ve ücretler sayfasını ziyaret ederek FAST ücretleri hakkında detaylı bilgi alabileceğiniz gibi FAST işlem ekranından da konu ile ilgili bilgi alabilirsiniz. 
 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@