Faizsiz Taşıt Kredisi Arayanların Fırsat Ayağına Geldi!

Herhangi bir sebep ile faizli işlem yapmaktan yana olmayan ya da başvuracakları kredi tutarına kredi notu yetmeyen ancak araç sahibi olma isteğinden de vazgeçemeyen tüketicilere bankalar ya da çeşitli kurumlar peşinatsız, faizsiz taşıt kredisi imknı sunuyor.

Kredi 21.11.2021 - 21:59 21.11.2021 - 21:59 Serhat Karaman

Faizsiz Taşıt Kredisi Nedir?

Ülkemizde hizmet veren katılım bankaları, faizli işlem yapmak istemeyen ya da kredi notu düşüklüğünden ötürü taşıt kredisine başvuruda bulunamayan tüketicilere araç alımları için finansal destek sağlamak amacı ile faizsiz taşıt kredisi hizmeti sunuyor. Katılım bankalarının sunduğu bu hizmetten hem ikinci el araçlar hem de sıfır kilometre araçlar için yararlanmak mümkün. 60 aya kadar vade imkânı sunan bu bankalar, diğer kredi türlerinde de olduğu gibi krediyi belirli bir oranda kullandırabilirler.

Bankalar dışından faizsiz taşıt kredi imkânı sunan çeşitli kurumlar da bulunmaktadır. Bu kurumlar taşıt kredisi için kura sistemine başvurur.

Faizsiz Taşıt Kredisine Başvuru Koşulları

Bankaların faizsiz taşıt kredisi hizmetinden yararlanmak için sağlanması gereken şartlar genel anlamda şu şekilde sıralanabilir:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • 18 yaşını doldurmuş olmak,
  • Sigorta kaydının etkin olması,
  • En az 6 yıllık sigorta kaydının bulunması,
  • Gelirin belgelenebilir olması,
  • Bankanın faizsiz krediye başvuru için belirlediği kredi notuna sahip olunması.

Faizsiz Taşıt Kredisi Nereden Alınır?

Faizsiz kredi kâr payı temeline dayanır. Ülkemiz kâr payını esas alarak hizmet veren birçok kurum bulunmaktadır.

Her kurumun yıllık kâr payı birbirinden farklıdır. Buna bağlı olarak kredilere yansıtacak oldukları komisyon tutarları da farklılaşmaktadır. Bu neden ile sıfır faizli taşıt kredisi başvurusu yapılacak olan her kurumun kredi özellikleri ayrı ayrı incelenmelidir.

Kâr payı esasına dayanan kurumlar dışında, kura sistemi ile kredi fırsatı sunan kurumlar da bulunmaktadır. Bu kurumlar oluşturdukları kura sistemi ve kredi modelleri ile tüketicilere kredi imkânı sunmaktadırlar.

Kredi Geri Ödeme İmkanları

Faizsiz kredi veren kurumlardan talep edilen kredinin onaylanması ve çekilen kura neticesinde araç sahibi olunması durumunda, kredinin geri ödenmesi için oluşturulacak olan plan tamamen tüketicin bütçesine ve vade sayısına göre değişmektedir. Bu amaç ile tüketici bütçe değerlendirmesini yaptıktan sonra vade sayısını belirlemeli ve buna göre ödenecek aylık tutarın kurum tarafından hesaplanmasını sağlamalıdır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@