Tüm dünya enflasyonda yaşanan yükseliş nedeni ile büyük bir çalkalanma yaşamaya başlarken süreçte Amerika Merkez Bankası FED başta olmak üzere pek çok ülkenin merkez bankası faiz artırımı yapmaya başlamıştı. Piyasadan çekilen nakit paranın ardından küresel piyasalarda resesyon ki artarken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası farklı bir politika izlemiş ve faiz indirimleri yapmaya başlamıştı. 

Yapılan faiz indirimi ve yeni açıklanan destek paketleri sonrasında dolar kuru ve enflasyonda yaşanan yükseliş hız kazanırken konu hakkında bir son dakika açıklaması da TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından yapıldı. Hatırlanacağı üzere Merkez Bankası yapmış olduğu son PPK toplantısı ile Eylül ayında faiz indirimlerine devam etmiş ve 100 baz puanlık bir faiz indirimi yaptığını duyurmuştu. 

MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMİ SÜRECEK Mİ, BANKALARIN KREDİ FAİZ ORANLARI DÜŞECEK Mİ, NE ZAMAN DÜŞER?

İş Bankası müşterisi olanlara duyurdu! 1 sene ücretsiz olacak İş Bankası müşterisi olanlara duyurdu! 1 sene ücretsiz olacak

Konu hakkında son dakika açıklaması yapan Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu kredi faiz oranlarının düştüğünü belirterek bu düşüşü sürdüreceklerini dile getirdi. Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran'ı makamında ziyaret etmesinin ardından basına açıklamalarda bulunan Kavcıoğlu şu anda tüm dünyada resesyon konuşulduğunu belirterek Resesyon riski olmayan tek ülkenin ise Türkiye olduğunu söyledi. 

kavcıoğlu faiz indirimi

TCMB Başkanı Kavcıoğlu yaptığı açıklamasında "Son beş yılın ortalamasına baktığımızda en düşük faiz oranlarının uygulandığını görüyoruz. Sadece kredi faizinde değil, mevduat faizinde de devlet tahvilinde de en düşük oranlar geçerli. Merkez Bankası politika faizi yüzde 12, Hazine yüzde 9,9 ile borçlanıyor" diyerek düşüşün devam edeceğini söyledi. Konuşmasında ticari kredi faiz oranlarına da değinen Kavcıoğlu 2021 senesinde ticari kredi paketlerinde uygulanan faiz oranını yüzde 23 seviyesinden yüzde 18 seviyesine çektiklerini belirterek uzun vadeli ve düşük maliyetli finansman destekleri sunmaya devam edeceklerini söyledi.