Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), geçtiğimiz erşembe günü gerçekleştirdiği Para Politikası Kurulu toplantısıyla, piyasanın beklentisinin üzerinde 2 puan faiz indirimi yaptı. Bu hamleyle birlikte politika faizi yüzde 18 seviyesinden yüzde 16’ya indi. Bu indirim kararından sonra 32 günlük mevcut aylık getirisi anında 1.5 puan düşürüldü. Bankaların maliyetlerini etkileyen politika faizindeki indirimlere bakıldığında 23 Eylül tarihinden beri 2.5 puan faiz düşüşü yaşandı.

İhtiyaç ve Konut Kredilerine Yansır Mı?

Merkez Bankası’nın bu kararına rağmen henüz kamu ve özel bankaların ihtiyaç, konut ve taşıt kredilerinde faiz indirimi yapılmadı. Ancak bazı bankalarda taşıt kredisi faiz oranlarında 0.8 puanlık kısıtlı oranda bir indirim yapıldığı öğrenildi. Basında yer alan haberlere göre bankaların kredi ve mevduattaki vade arasındaki uyumsuzluk sebebiyle, yurt dışından finansman arayışına girdikleri belirtildi.

TCMB’nin faiz indirimi kararından sonra hem yükselen ülke risk primi hem de döviz kurları sebebiyle bankalar da farklı bir politika aramaya başladı. Bankaların kredi maliyetlerinin artması sebebiyle faiz indirimlerinin ihtiyaç, konut ve taşıt kredilerine yansımasının zor olduğu düşünülüyor.

“Bankalar Kredi Verirken Çok Seçici Davranacak”

Bankaların bireysel ve ticari kredi kampanyalarına değinen Prof. Dr. Burak Arzova, önümüzdeki dönemde bankalardan kredi çekmenin zorlaşacağını belirtti. Bankaların özellikle kredi verirken esnaf ve KOBİ’ler yerine büyük şirketleri tercih etmesi bekleniyor. İhracatçı olmayan şirketlerin alım gücü düşen iç pazara mal satmalarının zor hale geldiğini söyleyen Arzova şunları aktardı:

“Türkiye'de krediler firmalar tarafından işletme sermayesi açığını temin için daha çok kullanılıyor. Bu amaçla kullananlar da küçük orta boy ve esnaf işletmeleri. Ancak kamu bankaları bu grubu finanse etmeye çalışacaktır.” Bu sebeple başta ticari krediler olmak üzere bankalara yapılan kredi başvurularında daha seçici bir süreçten geçirilmesi bekleniyor. TCMB faiz indirimi kararından sonra bankaların konut, taşıt ve ihtiyaç kredilerinin faiz oranlarında nasıl bir değişiklik yapacağı merak ediliyor.