Faiz İndirimi Sonrası Otomobil Fiyatlarına Zam Kapıda! 60 Bin TL Zam Gelebilir!

TCMB faiz indirimi kararı, döviz kurlarını yeniden hareketlendirdi. Özellikle taşıt alacak kişiler otomobil fiyatlarını yakından takip ederken otomobil fiyatlarına yeni zamlar kapıda…

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Beklentilerin üzerinde bir faiz indirimi kararı veren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), piyasadaki uzmanları da şaşırttı. TCMB’nin beklentileri aşan faiz indirimi yapması, döviz kurlarında yeniden yukarı yönlü hareketlilik yarattı. Perşembe günü toplanan Para Politikası Kurulu’nun kararı ile politika faizi yüzde 18 seviyesinden yüzde 16’ya düşürüldü. Karar sonrası döviz kurları tırmanışa geçerken otomobil fiyatları da gündem oldu.

Tüm Otomobillerin Fiyatında Artış Bekleniyor

Euro ve dolar kurlarındaki son 1 aylık artış yüzde 10 seviyesine kadar çıkmış oldu. Döviz kurlarındaki bu yükseliş, otomobil piyasasını da yakından ilgilendiriyor. Çünkü Türkiye’de satılan tüm otomobillerin fiyatları önce Euro kuru ve onun üzerine ÖTV ile KDV gibi vergiler konularak hesaplanıyor. Bu yüzden döviz kurundaki artış otomobil fiyatlarına zam olarak yansıyor.

ÖTV Vergi İndiriminin Avantajı Kalmayacak

Ağustos ayında otomotiv sektörünü canlandırmak için duyurulan ÖTV vergi dilimindeki indirim, artan döviz kurları yüzünden sıkıntıya girdi. Çünkü satılan araçların vergisiz fiyatına Euro/TL kurundaki artış neticesinde 1 TL zam gelse bile vergi diliminin değişmesine yol açıyor. Bu yüzden Euro artışından dolayı zam yapılan araçlar, ÖTV vergi dilimi dışına çıktığı için indirimden yararlanma şansı kalmıyor.

En Çok Satılan Modellere 60 Bin TL Zam Gelebilir

Türkiye’de geçtiğimiz ay en çok satılan il 5 modeldeki fiyatlar baz alındığında yüksek zam gelmesi otomobil alacakları kara kara düşündürüyor. Örneğin Fiat Egea Cross 130 HP manuel dizel seçeneğindeki fiyat 261 bin 900 TL olarak açıklandı. Bu otomobil yüzde 50 ÖTV indiriminden yararlandığı için çok satanlar listesine girdi.

Ancak aracın vergisiz fiyatı 148 bin TL olunca, Euro artışından dolayı Fiat bu araca 3 bin TL kadar zam yapması halinde vergi indirimi avantajını kaybedecek. Dolayısıyla 150 bin TL’lik vergisiz fiyatı geçen bu otomobil yeni vergi dilimine dahil olarak yüzde 80 ÖTV eklenecek. Bu durumda aynı otomobilin satış fiyatı 262 bin TL’den 321 bin TL’ye çıkmış olacak.

HABERİ PAYLAŞ:
HABER KREDİ EDİTÖRÜNDEN