Uzun bir süredir ülke gündeminden düşmeyen ve milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusunda yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.

Her gün farklı açıklamaların ve farklı hesaplamaların yapıldığı EYT konusunda bugün yaşanan gelişmeler sonucunda bir grup içerisinde yer alan vatandaşların EYT için yasa çıkması durumunda bile emekli olamayacakları belli oldu.

T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yapılan yeni açıklamlar ise karar bekleyen EYT'lileri üzdü. Canlı yayında vatandaşlara seslenen ve çeşitli açıklamalarda bulunan Bakan Bilgin emeklilik sistemindeki dengenin bozulduğunu belirterek;

"Biz 1999 öncesi işe girmiş olanların ya

Sosyal medya yasası TBMM tarafından onaylandı! Dezenformasyon yasası 29 madde nedir, içeriği ne? Sosyal medya yasası TBMM tarafından onaylandı! Dezenformasyon yasası 29 madde nedir, içeriği ne?

"Emeklilikte yaşa takılanlar konusunda, 1999'da Türkiye'de 'reform' denilen bir uygulama yapılmış. Ve o tarihten önce işe başlayanların emeklilik için gereli olan şartları değiştirilmiş. Prim gün sayıları, prim ödemeleri ve yaş emeklilik şartlarına eklenmiş.

Bizim emeklilik sistemimizdeki denge bozulmuş. Bunu etkileyen faktörlerden biri de nüfustaki yaşlanma. Biz burada EYT'lilerin sorunun çözümüne yönelik bir çalışma içindeyiz. Tek tip bir düzenleme olacak. Bütün çalışanların gerçek verileri elimizde. Biz bu çalışmayı aralıkta Meclis'e sunacağımızı duyurduk. Sigorta girişi yapılmamış çıraklık ve stajyerlik durumu bu kapsama dahil değil." ifadelerini kullandı

"İş sorunu yüzünden emeklilikte karşılaştıkları sorunun çözümüne dönük düzenleme hazırlığı içerisindeyiz. Bu tek tip bir düzenleme. Bazı televizyonlarda uzman diye elinde kalemle hesaplamalar yapıyorlar, bu rakamlar onlar açısından maalesef doğru değil. Ellerinde veriler yok. Bütün çalışanların yaşı, günü ve prim sayısı gibi tüm veriler elimizde. O gerçek veriler üzerinde çalışıyoruz. Aralık ayında bunu Meclise intikal ettireceğimizi kamuoyuna açıkladık ve sayın Cumhurbaşkanı'mıza da bu konuda bilgi verdik." diyen bakan Bilgin ayrıca staj ve çıraklık dönemine ilişkin açıklamalarda da bulundu. Bakan Bilgin sözlerine şu ifadelerle son verdi;

"Staj ve çıraklık dönemi sigortaların EYT için başlangıç sayılıp sayılmayacağıyla ilgili bir soruya Bilgin, "Onlar farklı. Onlar EYT kapsamında değil zaten. Sigorta girişi olanlarda bir sorun yok. Çıraklık ve stajyerlik bir sigorta girişi değil. Onlar sağlık sigortasını korumak üzere geliştirilmiş bir sistem."

Bakan Bilgin tarafından yapılmış olan bu açıklama sonrasında vatandaşlara kötü haber verilmiş oldu. Yasa çıkması durumunda dahi sigorta girişi yapılmayan çırak ve stajyerler için EYT imkanı sunulmayacak.