Emeklilikte Yaşa Takılanlar için yapılan düzenlemenin ardından geçtiğimiz günlerce Meclis'ten onay almıştı. Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren bu gelişmenin hemen ardından kararın Resmi Gazete'de yayımlanması ile birlikte emekli olmaya hak kazanan kişilere özel SGK üzerinden başvurular da alınmaya başladı. Bu başvurular kısa süre içerisinde oldukça hızlı bir şekilde artış gösterirken kısa bir süre içerisinde ve yalnızca bir günde başvuru yapan kişi sayısının 300 bini geçtiği öğrenildi. 

Bunun yanı sıra bu haklarından faydalanmak isteyen kişiler tarafından yapılan açıklamalara göre yoğunluktan doları Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinde büyük bir yığılmanın meydana geldiği öğrenildi. En geç 31 Mart tarihine kadar başvuru yapması gereken kişilerin bir an önce emeklilik haklarından faydalanmak istemesi nedeni ile gerek Sosyal Güvenlik Kurumu gerekse de online bir şekilde başvuruların alınabileceği öğrenildi. 

MAAŞLAR NİSAN AYINDA YATIRILACAK! 

0-2 yaş aralığında çocuğu olanlar dikkat! Bakanlık 400 TL ödeme yapacak! 0-2 yaş aralığında çocuğu olanlar dikkat! Bakanlık 400 TL ödeme yapacak!

Emeklilik için başvurusunu tamamlayan kişiler tarafından en çok merak edilen konulardan biri de ilk emekli maaşlarının ne zaman alınabileceği konusu olmuştu. Konu hakkında Çalışma Bakanlığı tarafından kısa süre içerisinde açıklama geldi. Yapılan açıklamaya göre yüz binleri aşan bu başvuruların 31 Mart tarihine kadar tamamlanmasının ardından Nisan ayının başı itibariyle de emekli maaşlarının kişilerin hesaplarına yatırılacağı öğrenildi. 

ÇİFTE MAAŞ İMKANI DA SUNULDU! 

Maaşların 1 Nisan tarihi ile hesaplara yatırılmaya başlanacağının duyurulmasının hemen ardından gelen bir yeni açıklama ile birlikte de aylık ödemelerine hak kazanan kişilerin ödemelerinde yoğunluk nedeni ile gecikme olsa da herhangi bir hak kaybının bulunmayacağı ifade edildi. Bununla birlikte de geriye dönül toplu ödemelerin de yapılabileceği öğrenilmiş oldu. 

Durum bu şekilde iken yapılacak olan emekli ödemelerinde ilk ayında yapılacak olan nakit avans ile birlikte çifte maaş imkanının da ortada bulunduğu ifade edildi. Gelen bilgilere göre 1 Ocak tarihinde zam gelen asgari ücrete göre hesaplandığı zaman emekliği aylığı geciken kişilere en fazla 25 bin 250 TL avans verilebildiği öğrenildi. En az tutarın ise en az emekli maaşı aylığı olan 5 bin 500 TL verileceği iddiaların arasında yer aldı.