Son dönemlerin en çok konuşulan konuları arasında yer alan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) milyonları yakından ilgilendirmeye devam ederken son gelişmeler takip ediliyor. Türkiye'nin gündeminde yer alan ve tartışılmaya devam eden EYT için Cumhurbaşkanı Erdoğan 2022 sene sonunu işaret etmişti. Gerekli düzenlemelerin yapıldığı açıklamasının ardından EYT tasarımının yıl sonuna kadar yapılacağı ve 2023 yılında uygulanmaya başlanacağı konuşulmuştu. 

O ilde okuyan öğrencilere 500 TL eğitim desteği az önce duyuruldu! O ilde okuyan öğrencilere 500 TL eğitim desteği az önce duyuruldu!

Aralık ayında kamuya açıklanması beklenen EYT ile ilgili son dakika gelişmeleri yakından takip edilmeye devam ediyor. Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren EYT ile ilgili çalışmalar devam ederken farklı sosyal sorunlarda gündeme gelmeye başladı. Bu sosyal sorunlar arasında staj ve çıraklık yerini aldı. Staj ve çıraklık sigortasının çalışmaya başlayan kişilerin bu süreyi emeklilik olarak saydıramaması sorunu konuşulmaya başlandı. 

EYT'DE STAJ VE ÇIRAKLIK TARTIŞMASI

Çalışma hayatına başlayan kişilerin staj ve çıraklık dönemini emekliliten saydıramaması konusu gündeme geldi. Vatandaşlar konuyla ilgili detaylı bilgileri arama motorlarında aratmaya başladı. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin milyonlarca kişiye müjdeli haberi verdi. Çıraklık ve staj döneminin de emeklilikten sayılması için yeni bir çalışma başlatılacağı duyuruldu. 

Milyonlarca kişi çalışma hayatına 18 yaşın altında başlarken vatandaşlar sorularını sormaya devam ediyor. Peki staj veya ıraklıkta 18 yaş altı sayılacak mı? 18 yaş altı sigorta geçerli olacak mı? soruları gelmeye devam ederken Bakan Vedat Bilgin'den açıklama geldi. Bu sürelerin emeklilikte geçerli olabilmesi için çalışma başlatılacağı duyurusunu yaptı. 

VEDAT BİLGİN AÇIKLADI! ÇALIŞMA TASARISI YAPTIRILIYOR!

Staj ve çıraklığa EYT yolunun açılması için çalışma başlatacaklarını duyuran Vedat Bilgin milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren müjdeyi verdi. Çalışam ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin konuyla ilgili olarak 'Stajda sağlık sigortası yapılıyor ama emeklilik sigortası yapılmıyor. Bu konuda bir çalışma yaptırıyorum. EYT kapsamında da bunu değerlendirmek gerek' dedi. 

Kısa vadeli süren staj ya da çıraklık primlerinin EYT'de geeçerli olmayacağı düşünülürken VedatBilgin'in yaptığı açıklama yüzleri güldürdü. Aralık ayı içerisinde EYT çalışmasının açıklanacağı ifade edilirken vatandaşlar konuyla ilgili olarak gün saymaya başladı.