Son zamanlarda gündemin en çok konuşulan konuları arasında EYT yer alırken birçok kişi EYT gelişmelerini yakından takip etmeye devam ediyor. 1.5 milyon kişinin yararlanacağı EYT için gelen her açıklama yakından takip edilirken yaşanan son dakiak gelişmesi vatandaşlarımn dikkatini çekti. Şartları sağlayan kişilerin EYT'den direkt olarak yararlanabileceği duyuruldu. Eyt çıkt mı, ne zaman çıkacak? EYT kaç kişiyi kapsayacak? EYT yaşı kaç olacak?

12 kg mutfak tüpüne yeni güncelleme yolda! O tarihe kadar aldın aldın yoksa ödenemeyecek 12 kg mutfak tüpüne yeni güncelleme yolda! O tarihe kadar aldın aldın yoksa ödenemeyecek

18 yaşından sonra çalışmaya başlayan milyonlarca kişinin farklı kurum ve kuruluşlarda çalışsalarda en büyük hayelleri emekli olmaktır. Emeklilik hayali kuran vatandaşlara kısa süre önce duyurulan EYT büyük heyecan yaratmış ve detayları da oldukça merak edilmişti. Yeni yapılan düzenleme ile EYT'lilerin kademeli şekilde emekli edileceği açıklandı. 

EYT NE ZAMAN ÇIKACAK?

Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren EYT oldukça sıkı şekilde takip edilirken milypnlarca vatandaş EYT hakkında gelecek açıklamalaı takip ediyor. Milyonların hayatını değiştirecek yeni düzenleme ile birlikte EYT kapsamında emeklilik hayallerine kavuşacak kişi sayısı ilk etapta 1.5 milyon olarak verilmişti. Eksik şartların tamamlanması ile birlikte düzenleme meclisten geçer geçmez kabul görecek olan EYT ile ilgili son dakika gelişmesi yaşandı. 

Yıl sonu çıkması beklenen EYT 2023 yılında uygulanmaya geçecek. 2023 yılının ilk çeyreğinde 1.5 milyon kişinin emekli olması beklenirken AK Parti Genel Başkan Yardımıcısı Jülide Sarıeroğlu tarafından yapılan açıklama dikkat çekti. EYT bekleyen milyonlarca vatandaş açıklamaları yakından takip ederken Jülide Sarıeroğlu'nun o açıklaması heyecana neden oldu. 2022 yıl sonuna yaklaşırken detayların yavaş yavaş açıklandığı EYT ile ilgili Jülide Sarıoğlu neler söyledi?

EYT YAŞI KAÇ OLACAK?

Konuyla ilgili olarak konuşan Jülide Sarıeroğlu 'Bu kapsamda biliyorsunuz geçmişte sosyal güvenlikle ilgili çok farklı uygulamalar var ama 1999 yılının Eylül ayından önce farklı bir sigortalılık içinde emekli sandığımız, bağ kurumuz SSK’larımızla ilgili şartlar vardı. Bu şartlar kapsamında bağ kur sigortalarımız, emekli sandığı işitirakçılarımız için kadınlar 7 bin 200 gün pirim öderlerdi. Erkekler 9 bin gün pirim öderlerdi. Yine SSK sigortalıları da kadınlarda 20 yıllık bir sigortalılık süresi vardı ve 5 bin günlük bir pirim ödeme gün sayısı aranıyordu. Yine erkeklerde 25 yıllık bir sigortalılık ve 5 bin günlük bir pirim ödeme gün sayısı aranıyordu. 1999 Eylül ayından itibaren buna bir yaş kriteri eklendi. Sonraki dönemlerde farklı düzenlemeler oldu. Bununla ilgili inşallah bu kapsamlarda olan 4 buçuk milyon emekçimizin tamamının EYT kapsamında o bekledikleri düzenlemeye kavuşmalarını da sağlayacağız. 4 buçuk milyon kardeşimizin tamamı EYT çalışması içerisinde olacak” diye konuştu.