EYT İle İlgili Karar Verildi! EYT Kimleri Emekli Yapacak?

Emeklilikte yaşa takılanlara beklenen haber geldi.  Erken emekli olmak isteyenler dikkat!

Finans 05.10.2021 - 21:02 05.10.2021 - 21:02 Göksel Sarı

Emekli olmalarına çok az bir zaman kalmış vatandaşların bilmesi gereken bazı hakları ve kurallar var. Bunları bilmeden emeklilik işlemlerini başlatma durumunda bazı sıkıntılar olabilir. Emekli olmak isteyen kişileri yakından ilgilendiren haber geldi. EYT ie ilgili yasanın çıkmasını bekleyen vatandaşlar bu konu ile alakalı gelişmeleri yakından takip ediyor.

Emekli olmak isteyen kişiler emeklilik işlemlerini başlatmak üzere dilekçelerini Sosyal Sigortalar Kurumuna sunmaları ile beraber baı bilmedikleri sorunlar ile karşılaşabilmek. Karşılaşılan en büyük sorunlardan biri ise 7 yıl kuralının vatandaşlar tarafından tam olarak bilinmemesi. Bu kuralı bilmeyen kişilerin emeklilikleri ertelenebiliyor.

7 Yıl Kuralını Bilmek Gerekiyor

Sigortalı çalışanların 7 yıl kuralını bilmemesi halinde SSK dan emekli olarak yüksek emekli maaşı alması yerine Bağ-Kur’dan emekli olmak zorunda kalarak daha düşük bir emekli aylığı almasına neden olunuyor. Bu kural çerçevesin de son 7 yıl içerisinde nereden prim ödenmiş ise, yaş ve sigorta süresi kapsamında şartların sağlanması halinde, bu şartların sağlanmış olduğu tarihten itibaren geriye doğru 7 sene değil, son prim ödeme zamanından geriye doğru ödenmiş 7 sene dikkate alınıyor.

EYT Yasası Bekleniyor

EYT yasasının meclise gelmesi ve onaylanması için gün saymaya devam eden vatandaşlar, yıllarca çalıştıkları ve emek verdikleri kurumlardan rahatça emekli olabilmek ve emekli aylıklarına kavuşabilmek için bu yasa beklemeye devam ediyor. Sık sık gündeme gelen konu ile alakalı gelişmeler ise sıkı takipte. Toplumda binlerce kişinin emeklilik zamanları bu yasa geçmediği için ertelenmekte.

Kazanılmış Hak Sayılacak

Emeklilikte yaşa takılanlar ile alakalı yasanın meclise gelip onaylanması halinde ise, 8 Eylül 1999 yılından önce sigorta girişi olan vatandaşlar bu yasadan faydalanabilecek.  Emeklilik yaşı kadınlarda 58, erkeklerde 60 olarak belirlenmiş olan bu yasa ile, belirtilmiş olan tarihten önceki yıllarda çalışma hayatına giriş yapmış olan vatandaşların haklar, kazanılmış hak olarak kabul edilecek. Bu şartları karşılayan vatandaşlar ise emeklilik haklarına kavuşabilecek.