Evlat Edinme Şartları Nelerdir?

Evlat edinmek isteyenlerin başvuru süreçleri biraz uzun olabilmektedir. Aileler evlat edinme şartları yerine getirdiklerinde çocuk sahibi olabilmektedir.  

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Evlat edinmek isteyenlerin başvuru süreçleri biraz uzun olabilmektedir. Aileler evlat edinme şartları yerine getirdiklerinde çocuk sahibi olabilmektedir.  

Evlat Edinmek İçin Neler Gerekli?

Evlat edinmek için istenen koşullar şunlardır:

·Başvuruda bulunacak eşler için yaş sınırı vardır. Yaş sınırı 30’dur. 30 yaşından büyük olanlar müracaat edemez.

·Başvuru yapacak bireylerin reşit olması gerekir.  

·Evlat edineceklerin çocukla ilgili minimum olarak bir yıl birlikte vakit geçirmiş ve ona bakması talep edilir.

·Aday anne ve babaların minimum olarak ilkokuldan mezun  olması aranan şartların arasındadır.

·Evlat edinecek olan çocuğun isteğinin olması da önemli faktörlerdendir.

İstenilen şartlardan en az bir tanesinin eksik olması durumunda bireyler evlat edinemez. Süreç ile ilgili tüm araştırmalar detaylı bir şekilde yapılır. Araştırma ve soruşturma süreci uzun sürebilir.

Evlat Edinme Başvuruları Nasıl Yapılır?

Evlat edinmek isteyenler müracaat ederken Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne gitmelidir. Başvuru yapacakların öncelikle başvuru dilekçesi yazması gerekir. Bir başkası adına müracaat yapılamadığı için tüm başvurular bireysel olarak yapılır. Başvuru için gerekli belgelerin eksiksiz bir şekilde tamamlanması halinde başvuru değerlendirme süreci başlar

Evlat Edinme Başvuruları Süreci Nasıl?

Evlat edinmek isteyenler ile ilgili süreç biraz uzun olabilir. Titiz bir çalışmanın ardından değerlendirme süreci tamamlanır ve sonuçlar başvuranlar ile de paylaşırlar.  Başvuru yapan adayların başvurusu kabul edildiğinde evlat edinme süreci başlar. Çocuk aileye tamamen verildiğinde ise süreç tamamlanır. Başvuru süreci ve değerlendirmeler 6 ay içinde yapılır.

Bakanlık tarafından görevliler eve ziyarete gelir. Bu ziyarette evdeki durumlar ve koşullar incelenir. Bireylerin tüm koşulları evlat edinmek için uygun olmalıdır. Değerlendirme sürecinde aile ile görüşmelere de başlanır. Görüşmeler toplamda 5 tane olur. Bu görüşmelerin her birinin olumlu sonuçlanması gerekir. Görüşmelerin birinde olumsuzluk olması halinde süreç iptal edilebilir. Tüm görüşmeler tamamlandıktan sonra karar çıkarılır. Karar dosyasında yer alan evlat edinme durumu aile ile paylaşılır ve evlat edinmeye uygunluk durumu bildirilir.

Evlat Edinme Başvurusu Reddedilir Mi?

Evlat edinme müracaatı reddedilme durumu belgelerde eksiklik olduğunda da gerçekleşebilir. Reddedilme sebepleri arasında ailenin çocuk bakımına uygun olmadığı gibi sebepler de yer alabilir. Problemlerin yaşanması durumunda başvuru sürecinde değerlendirmeler de olumsuz bir şekilde gerçekleşir.

Evlat Edinmede Sorumluluklar Nelerdir?

Evlat edineceklerin çocuğa karşı sorumluluklarından bir tanesi çocuğa maddi yönden destek olmaktır. Çocuk aileye verildikten sonra maddi olan tüm ihtiyaçlar aile tarafından karşılanmak zorundadır. Çocuğun temel ihtiyaçları eksiksiz bir şekilde alınmalıdır. Ailenin çocuğa karşı olan diğer bir sorumluluğu için manevi olaylardır. Öncelikle çocuğa sevgi verilmelidir. Çocuk ailenin yanında kendini mutlu hissetmeli ve güvende olmalıdır. Evlat edinmek isteyenlerin aile ortamının  araştırılması ve inceleme yapılmasının  sebeplerinden bir tanesi çocuğa yeterli sevginin verileceği ortamın oluşturulmasıdır.

Ailenin çocuğa karşı olan diğer bir sorumluluğu ise eğitim hakkının kaliteli bir şekilde verilmesidir. Çocuk okula gitmeli ve iyi koşullarda eğitim almalıdır. Eğitim hakkının elinden alınması çocuğun aileden alınmasına neden olur. Ailede başka çocukların olması durumunda dengenin sağlanması da ailenin görevleri arasında yer alır. Evlat edinilen çocuk kendini yalnız ve değersiz hissetmemelidir. Aile her türlü manevi desteği verebilmeli ve çocuk ile vakit geçirmelidir.

İletişim konusunda da aileye düşen sorumluluklar yer alır. Bu sorumluklardan bir tanesi çocuk ile kaliteli bir iletişim kurmaktır. Kısacası evlat edinmenin hem maddi hem de manevi çeşitli sorumlulukları vardır. Bu sorumlulukların tam yapılması gerekir. Aksi takdirde çocuklar ailede mutlu olmaz

HABERİ PAYLAŞ: