Evi kentsel dönüşümle yıkılanlara müjde: Devlet kira yardımı yapıyor!

Evi kentsel dönüşümle yıkılanlar için kira yardımı devam ediyor. Kira yardımı başvurusu nasıl yapılır? İşte detaylar…

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Kentsel dönüşüm kira yardımı almak isteyenler Çevre ve şehircilik Bakanlığı’na başvuruda bulunmalıdır. Kentsel dönüşüm kira yardımı almak için gerekli belgelerin eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi gerekir.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Müracaatı Nasıl Olur?                                                              

Kentsel dönüşüm için kira yardımı almak isteyenlerin müracaatlarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapar. Vatandaşlar kendi haklarını iyi bir şekilde araştırıp hakları olan kira yardımını bakanlıktan öğrenebilir.  Kira yardımı ile birlikte kentsel dönüşüm için verilen bina desteklerinden de faydalanmak mümkündür. Gerekli incelemelerin yapılmasının ardından ev sahiplerine bina hakkı ya da kira yardımı yapılabilir.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı İçin İstenen Koşullar Neler?                                                              

Kentsel dönüşüm kira yardımını almak isteyenlerden istenen koşul dönüşüme uygun binanın olmasıdır. Çeşitli sebeplerden dolayı yıkılacak olan binalar için hak sahiplerine hakları olan kira yardımı verilir. Bu da onların mağdur edilmesini engeller. Bunun yanı sıra evi yıkılacak olan vatandaşlara binanın değeri kadar da maddi değerde ev verilebilir. Tüm işlemler gerekli incelmelerin yapılmasının ardından kesinleşir.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Neler?

Kentsel dönüşüm yardımından faydalanmak isteyenlerden istenen belgeler şunlardır:

  • Başvuruda bulunacak olanın T.C. kimlik belgesi.
  • Müracaat edeceklerin dilekçesi.
  • Binanın  kentsel dönüşüm için uygun olduğunu gösteren hasar belgesi.
  • Ziraat Bankası’na ait olan hesap bilgileri yardımdan faydalanmak isteyenlerin teslim etmesi gereken belgeler arasında yer alır.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımını Herkes Alabilir Mi?

Kentsel dönüşüm için yapılan yardımdan faydalanmak için öncelikle binanın hasarlı olması gerekir. Binanın yıkılmasına sebep olan durumlar şunlardır:

  • Yangın
  • Deprem
  • Sel
  • Diğer doğal afetler

Çeşitli sebeplerden dolayı binanın yıkılmasına karar verildikten sonra yıkım raporu oluşturulur. Kira yardımı almak isteyenlerin bu raporu sunması gerekir. Raporda yer alan bilgiler binanın kullanılamaz olduğunun göstergesidir.  Binalara yıkılma emri verildikten sonra yerine daha sağlam binalar yapılması için çalışmalar başlatılır. Özellikle yıkılmaya sebep olan doğal afetlerden korunmak için binalara çeşitli önlemler alınır. Bu önlemler kapsamında da daha dayanıklı binalar yapılır.

Kentsel Dönüşüm Neden Yapılır?

Kentsel dönüşüm yapılmasının sebeplerinden bir tanesi daha kaliteli bir bina inşa etmektir. Özellikle depreme karşı korumasız olan binaların yerine sağlam ve dayanıklı yapıda binaların olması amaçlanır. Ev sahipleri evleri ile ilgili sorun yaşamadan her zaman kaliteli binalarda oturabilir. Kentsel dönüşüm yapıldığı zaman bina sahiplerine hakları olan miktarda ev verilir. Bazen verilen ev miktarı sahip olunan ev miktarından daha fazla olabilir. Bunun nedeni sahip oldukları evin değerinin yüksek fiyatta olmasıdır. Kentsel dönüşüm için  verilen miktarlar her eve göre farklılık gösterebilir. Daha detaylı bilgiler Çevre Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan müdürlüklerden de alınabilir.

Kentsel Dönüşümün Çevreye Etkileri Neler ?

Kentsel dönüşüm ile vatandaşlar çevre için de daha kaliteli bir yaşam sunar. Ev sahipleri ileride yaşanacak sorunların önüne geçmek için evlerini kentsel dönüşüme bırakmalı ve karşılığında hakkettikleri miktarı almalıdır. Bu süre zarfında onların mağdur olmaması için de kira yardımı yapılır. Hem maddi açıdan sıkıntı çeken hem de süreç boyunca olumsuz etkilenme gibi sorunların olmaması için maddi bir yardım ile rahatlama sağlanabilir. Kentsel dönüşüm süreci binanın yıkılma ve yeniden yapılma süresine bağlı olarak değişir. Bu süreç bazen kısa olabilirken  bazen de uzun olmaktadır. Sürecin tamamlanması aşamasına gelene kadar çeşitli yardımlarda bulunmak mümkündür. Kentsel dönüşüm süreci hem ev sahibi için hem de çevre için yararlı bir durum da olmaktadır.

HABERİ PAYLAŞ:
HABER KREDİ EDİTÖRÜNDEN