Bir yandan yükselen konut fiyatları bir yandan da kredi faiz oranları nedeni ile dar gelirli vatandaşlar ev sahibi olmakta zorlanırken beklenen kredi desteği açıklandı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığı tarafından açıklanan son paket ile faiz desteği ve kredi limiti arttırıldı. 

Böylelikle oturduğu evi kentsel dönüşüme giren ev sahipleri ve kiracılara düşük faizle konut kredisi kullanma imkanı sunulmuş oldu. Peki, kentsel dönüşüm konut kredisi faiz oranı yüzde kaç, kimlere kredi verilir, başvuru şartları neler, nasıl çekilir?

KENTSEL DÖNÜŞÜM KONUT KREDİSİ NEDİR?

Türkiye'de ne yazık ki özelliklede 1999 senesi ve öncesinde yapılan binalarda gerekli denetimler yapılmadığı için pek çok bina riskli olarak kabul edilirken bu binaların yıkılarak yerine yenilerinin yapılmasını sağlamak amacı ile çok sayıda destek ödenmektedir. Kentsel dönüşüm projesine evini verenlere ya da oturduğu evi bakanlık tarafından riskli yapı ilan edilenlere verilen düşük faizli konut kredisi paketlerine kentsel dönüşüm konut kredisi adı verilmektedir. 

kentsel dönüşü mkonut kredisi

KENTSEL DÖNÜŞÜM KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI YÜZDE KAÇ?

Kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar üzerinden uygulanan faiz oranları her bankaya göre değişmekle beraber bakanlık bu pakette kredi faiz oranının 600 baz puanlık bölümünü kendisi karşılamaktadır. Kentsel dönüşüm konut kredisi paketinde 0,60 puanlık faiz oranı bakanlık tarafından ödenir. 

Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir? Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir?

hallkbank oranlar ı

Halkbank kentsel dönüşüm konut kredisi faiz oranı yüzde 1,37 olarak uygulanırken bakanlığın faiz desteği yüzde 0,33 seviyesinden yüzde 0,60 seviyesine yükseltilmiş olup bu sayede kentsel dönüşüm konut kredisi faiz oranı yüzde 0,77 seviyesine çekilmiş oldu. Kentsel dönüşüm konut kredisi çeken kişiler yüzde 0,77 faiz oranı ile 600 bin liraya kadar konut kredisi çekebilecekler. İsteyen kişiler bu tutarın 1 senesini ana para ödemesiz dönem olarak belirleyerek sadece faiz ödeyip ilk ayda taksitlerini düşürecekler.