Ev kiralayacak olan vatandaşları yakından ilgilendiren haber az önce geldi. Yeni gelen bilgiler kapsamında ev kiralayacak olan vatandaşlardan ev sahiplerinin talep ettiği belgeler ise görenleri şaşırttı.

Ev kirqalama sürecinde yüksek fiyatlardan şikayetçi olan vatandaşların yanı sıra ev sahipleri de kiralarını almakta zorlandıkları gerekçesiyle çeşitli koşullar sunarak evlerini kiraya veriyorlar. Kiralık evlerin fiyatlarındaki artışlar dikkatleri üstüne çekerken gelen son bilgiler kapsamında ev sahiplerinin artık ev tutmak isteyen kişilerden yüksek bir kredi notu ve maaş bordrosu da talep ettikleri bildirildi.

SON DAKİKA: Dezenformasyon yasası meclisten geçti! SON DAKİKA: Dezenformasyon yasası meclisten geçti!

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın ağaoğlu oldukça önemli açıklamalarda bulundu. Konuya ilişkin yapmış olduğu açıklamalar ile dikkat çeken Ağaoğlu'nun sözlerinin tam hali Haber Kredi adresinde...

"Artık işin dozunu kaçırdılar. Neredeyse sabıka belgesi, yer kağıdı isteyecekler. Kanunlara aykırı sözleşme mi olur? Bakın geçtiğimiz günlerde de bir genç avukat hanım ev kiralamak istediğinde; mesleğini öğrenince ev sahibi, 'ben avukata vermem' diyor. Çok uğraştırır beni sonra diyor ve ona kiralamıyor. Daha önce bir emsal karar var.

Eşitlik ve insan hakları kurulumuz öğrenciye ev kiralamayan ev sahibine ceza uyguladı. Bu tür durumla karşılaşan tüm vatandaşlarımız mutlaka İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu'na internet üzerinden çok kolayca şikayetlerini yapabilirler. Kiracı seçmek ne demek? Yani pazarcıdan karpuz mu seçiyorsunuz? Böyle bir hakkınız yok. Tüketici Kanunu'nun 6. maddesince de satıştan kaçınmak yasaklanmıştır.

Onların da gayrimenkul ticareti yetki belgesi sahibi olduklarına inanmıyorum. Çünkü o yetki belgesine sahip olanlar bilirler ki; hukuka aykırı işlem yaptıkları takdirde o yetki belgesi, yani gayrimenkul ticareti ruhsatı iptal edilebilir. Bazı emlakçılar o kadar abarttılar, ortamı kızıştırdılar ve ev sahiplerini de kışkırttılar ki, 1 yıllık peşin isteniyor. 1 aylık kira komisyonu yerine 2 aylık komisyon isteniyor. Depozito 2 aylık istenirken, 6 aylık kira karşılığı depozito isteniyor.

Çok ağır koşullar ileri sürüyorlar. Ben bu tür kışkırtma yapan ve durumu fırsata çeviren kişilerin, gerçek gayrimenkul emlak ticareti yetki belgesine sahip emlakçılar olmadığı kanaatindeyim. Bu yetki belgesine sahip olan biri bilir ki, hukuka aykırı kontrat maddeleri geçersizdir. O hiçbir hüküm ifade etmeyeceği gibi şikayet edildiği takdirde Ticaret Bakanlığı'nın vermiş bulunduğu o gayrimenkul ticareti yetki belgesi, yani ruhsatı da iptale kadar gidebilir. Yaptırımlarla karşılaşabilir"

Durumun büyük bir vahameti olduğuna değinen Ağaoğlu'nun bu açıklamaları sonrasında konu sosyal medya platformlarında gündem oldu. Olayın gerçekliğini doğrulayan kiracı sayısı ile her geçen saat daha da artıyor