Ev hanımı olup emekli olmak isteyen kişiler için müjdeli haber verildi. Hanımlara verilen bu müjde ile ev sahibi olup ev sahibi olmak isteyen ev hanımlarının emekli olabilmeleri için olanak sağlandığı bildirildi. Gelen bilgiler kapsamında ev hanımları için sunulmuş olan bu yeni fırsat ile birlikte sigortalı olarak bir kurum ya da kuruluşta çalışma hayatını sürdürmeyen ev hanımları için fırsat sunuldu.

Ziraat Bankası kartı olanlar dikkat! Harcamalarınıza özel 475 TL verilecek! Ziraat Bankası kartı olanlar dikkat! Harcamalarınıza özel 475 TL verilecek!

Ancak ev hanımlarının emekli olabilmeleri için bazı gereklilikler bulunuyor. Bu gereklilikleri sağlayan ev hanımları emekli olabiliyorlar. Peki; ev hanımları 2022 yılında nasıl emekli olabilmektedirler, emekli olmak için neler yapmaları gerekir?

EV HANIMLARI NASIL EMEKLİ OLUR?

Ev hanımlarının emekli olabilmeleri için bazı koşulları sağlamaları gerekmektedir. Bu koşulları yerine getiren ev hanımları kolaylıkla emekli olabilmektedirler.

Ev hanımlarının emekli olabilmeleri için 3 farklı yol bulunmaktadır. Bu üç yoldan birini uygulayan ev hanımları emeklilik şansına sahip olabiliyorlar.

Bu yollar sırasıyla şu şekilde;

  • Doğum Borçlanması
  • Vergisiz Esnaflık/ Çalışma
  • Dışarıdan Sigorta Ödeyerek 

Bu sistemlerden birisini sağlayan ev hanımları gerekli koşullar altında emekli olma fırsatına sahip oluyorlar.

VERGİSİZ ESNAFLIK İLE EMEKLİ OLMA FIRSATI

Ev hanımları için sunulan pek çok fırsat arasında yer alan fırsatlardan olan vergisiz esnaflık ile emeklilik fırsatı kapsamında ev hanımları evlerinden yapabilecekleri işler ile para kazanabilecekler ve bu sayede sigortalarını ödenmesi ile emekli olma hakkı kazanabilecekler.

DOĞUM BORÇLANMASI İLE EMEKLİLİK

SGK tarafından belirlenmiş olan kriterler arasında yer alan maddeler arasında doğum borçlanması ile emekli olma fırsatı da ev hanımlarına sunuluyor. Ev hanımlarına sunulmuş olan bu fırsat kapsamından yararlanmak için başvuru yapacak olan hanımların bir süre iş girişi bulunması ve ev hanımı olduktan sonra doğum sebebiyle çalışmamış olmaları gerekiyor.

Doğum sebebiyle çalışmayan kadınların faydalanabileceği bu fırsat 2 yıla kadar avantaj sağlanıyor. Bu avantaj 3 çocuğa kadar desteklenirken toplamda 2 bin 160 prim günü karşılanmış oluyor. Geçmiş dönemler ile toplanması halinde uygun görülen kişiler kolaylıkla emeklilik fırsatından yararlanabiliyor.

DIŞARIDAN SİGORTA ÖDEYEREK EMEKLİ OLMA

İsteğe bağlı sigorta olarak da adlandırılan dışarıdan sigorta ödeme yöntemi ile hanımlara emeklilik fırsatı sunuluyor. Bu fırsat kapsamında ev hanımlarının sigorta primleri çalışmamalarına rağmen ödenerek emekli olmaları sağlanıyor. Bu koşulları sağlayan kişiler standart maaşlar ile emekli olabiliyorlar.