Ev Hanımları Ayda Bin 144 TL ile Emekli Oluyor! Eksik Primler Ödeniyor!

Ev kadınlarının emeklilik hayalini gerçekleştirmesi artık mümkün. Çalışmayan ev hanımları dikkat!

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Emekli olmak isteyen fakat eksik primleri olan veya çalışma imkanı bulamayanlar için büyük fırsat! İsteğe bağlı sigorta ile emekli olabilmek mümkün. Peki isteğe bağlı sigorta ile emeklilik haklarından kimler yararlanabilir? Kimler başvuru yapabilir? Aylık ne kadar ödeme yapılıyor? Bütün sorular cevaplandı.

3 Çeşit Emeklilik Var

Ülkemizde uzun süre çalıştıktan sonra artık emeklilik haklarından faydalanmak hemen hemen herkesin hayali. Yıllarca verilen emeklerin karşılığı sonrası biraz dinlenmek isteyen vatandaşlar emeklilik için gün sayıyor. Ülkemizde emekli olmak için 3 yöntem bulunuyor. Bunlardan ilki, ilk işe giriş tarihine göre belirli bir yaşa gelmek. Bu yaş erkekler ve kadınlar için ayrı ayrı hesaplanıyor.  İkinci yöntem ise; belilirli günn ve miktarda prim ödemek. Üçüncü olarak ise; ilk sigortalı olunan tarihten itibaren kadınlar için 20 yılın erkekler için ise 25 yılın geçmesi.

SSK kapsamındaki bu emeklilik şartlar 9 Eylül 1999’dan sonra bazı değişikliklere uğradı ve bu yıl şartı ortadan kaldırıldı. Prim ödemelerinde ise çeşitlendirilmellere gidildi. Bir işyerinde çalışan kişilerin primleri işverenler tarafından ödeniyor. Kendi işini kuranlar ise Bağ-Kur kapsamında kendi primlerini ödüyor.

İsteğe Bağlı Sigorta

Bu durumlar çalışan kişiler için geçerli olmakla beraber bir de çalışamayan ama emeklilik hakkı isteyen kişiler için bir yöntem mevcut. O da isteğe bağlı sigorta ile emekli olma hakkı. Her Türk vatandaşı isteğe bağlı sigorta primini ödeyerek emeklilik haklarından faydalanabiliyor. Devletten herhangi bir engelli ya da yaşlılık aylığı almayan ve 18 yaşının üzerindeki her vatandaşın başvuru yapabildiği bu emeklilik hakkı için en çok başvuru yapanlar ise ev hanımları.

Ayda 1144 TL İle Emeklilik

İsteğe bağlı sigorta primi yatırarak emekli olmak isteyenlerin en düşük ödeyecekleri prim miktarı bu yıl için aylık 1144 lira olarak belirlenmiş durumda. İlk kez isteğe bağlı sigortalı olmak isteyenlerin İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi ile ikametlerinin bulunduğu yerdeki sosyal güvenlik il veya ilçe müdürlüklerine başvuru yapmaları yeterli oluyor.

HABERİ PAYLAŞ: