Ev alacaklar dikkat: Bu masrafı gözden kaçırmayın!

Ev almayı düşünenler için evin bedeli dışında bazı masraflar bulunuyor. Bu masraflardan biri de tapu masrafı. Detaylar haberimizde…

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Tapu masrafları evin değerine göre belirlenir. Tapu masrafları ev değeri ile %4’ün çarpımı sonucunda belirlenir. Belirlenen masraf dışında sermaye miktarı da eklenir. Bunun ücreti 385 TL’dir.

Tapu Masrafları İçin Ne Kadar Ödenir?

Tapu masrafı ödemesinin hesabı için ev değeri önemlidir. Evin değeri ne kadar fazla ise ödenecek miktar da o kadar fazladır.  Yeni yapılan zamlar ile birlikte zam miktarı %9.1’dir. Masrafların ödenmemesi halinde tapu verilmez.

Tapu Masrafları İçin Ödemeler Hangi Bankaya Yapılır?

Tapu için ödeme yapılacak bankalar şunlardır:

  • Ziraat Bankası: Müşteriler bankaya giderek ödemelerini banka temsilcileri yardımı ile yapabilir. Banka mesai saatleri olan 08:30 ile 17:00 arasında hizmet verir.
  • Ziraat Katılım Bankası: Banka müşterilerine tapu masraflarını ödeme imkanı sunar. Bunun yanı sıra bankanın müşterisi olmayanlar da ödemelerini Ziraat Katılım Bankası ile gerçekleştirebilir. Ödemeler şubeler üzerinden yapılır.
  • Halk Bankası: Diğer bankalarda olduğu gibi Halk Bankası da tapu masrafı ödemelerini kabul etmektedir. Hem kendi müşterileri hem de diğer vatandaşlar bankaya giderek işlemlerini hızlı şekilde yapabilir.
  • Vakıf Katılım Bankası: Vakıf Katılım Bankası ile  hafta içi 08:30 ile 17:00 arasında işlemler yapılabilir. Banka hafta sonları tatil olduğu için hizmet vermez.
  • PTT: Bankalardan ödeme yapmak istemeyenler kendilerine en yakın PTT şubelerine giderek ödemelerini yapabilir. Ödemeler 17:00’a kadar yapılır. Resmi tatillerde PTT şubeleri kapalıdır.

Tapu Masrafı  Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Tapu masrafını ödemek isteyenler ödemelerini internet üzerinden ya da banka şubelerinden yapabilir. Online ödemek isteyenler tarayıcılarından “https://www.gib.gov.tr/” adresine girmelidir. Ardından “tapu masrafı ödemeleri” sekmesinden kredi kartı ile ödeme yapabilir. Böylece PTT ya da banka şubelerine gidilmesine gerek kalmadan ödeme yapılabilir.

Online ödeme yapmak istemeyenler bankalara gidebilir. Bankalardan da kredi kartı ile ödeme imkanı sunulur. Vatandaşlar ödemelerini hem nakit hem de kredi kartı ile yaparak tapu masraflarını ödeyebilir. Masrafların ödenmesi halinde işlem makbuzu alınmalıdır. İşlemlerde hata olması halinde bankaya makbuz ile birlikte müracaat edilebilir.

Kredi kartı ile yapılan ödemeler günün her saati gerçekleşir. Bunun yanı sıra banka şubelerinden ya da PTT üzerinden yapılan ödemeler hafta içi mesai saatleri arasında yapılır. Hafta sonları tatildir. Ayrıca resmi tatillerde de bankalar ve PTT şubeleri hizmet vermez.

Tapu Masrafları İçin Neler Yapılmalı?

Tapu masrafı olanlar ödemelerini zamanında yapmalıdır. Borcun ne kadar olduğunu öğrenmek isteyenler tapu almaya gittiklerinde öğrenebilir. Online sorgulama ekranı ile gerekli bilgiler verilir. Masrafların ödenmemesi ya da eksik ödenmesi durumunda vatandaşlar tapularını alamaz.  Daha detaylı bilgi almak isteyenler Gelir İdaresi Dair Başkanlığından bilgi alabilir. Bunun yanı sıra Tapu Kadastro Müdürlükleri’nden de gerekli destek verilmektedir.

Tapu Masraflarını Herkes Ödemek Zorunda Mı?

Tapu masraflarını evi alan ve satan ödemek zorundadır. Toplamda ev değerinin yüzde dördü kadar olan değer evi alan ve satan arasında eşit bir şekilde paylaştırılır. Ev değerinin üzerine harç bedeli de eklenir. Masrafları iki tarafın da karşılaması durumunda borç kapatılır. Gerekli hesaplamalar otomatik olarak yapılır ve sistemde de otomatik olarak gözükür. T.C. kimlik numarası ya da tapu numarası ile birlikte başvuru yapıldığında ne kadar ödeme yapılması gerektiği ile ilgili bilgiler öğrenilebilir. Masrafları taraflardan birinin ödememesi halinde tapu işlemleri gerçekleşmez. Yapılan zamlar ile birlikte güncel miktar sistemde yer alır. Zamlar ile sistem güncellenir ve borç ödendikten sonra ek olarak ödeme yapılması gibi bir durum olmaz.  Ödeme yapıldıktan sonra tapu işlemlerine başlanır.

HABERİ PAYLAŞ:
HABER KREDİ EDİTÖRÜNDEN